Warszawa: Plaga azjatyckich biedronek. Powodują reakcję alergiczną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Warszawa boryka sie z plagą azjatyckich biedronek

Biedronka azjatycka / Fot. Pixabay

Warszawa mierzy się z inwazją biedronek azjatyckich. Chociaż owady z tego gatunku są podobne z wyglądu do naszych biedronek, to w przeciwieństwie do nich są bardzo agresywne. Gryzą, a broniąc się wydzielają substancję, która może powodować uczulenia.
  • Od pewnego czasu w Warszawie można napotkać się z rojami azjatyckich biedronek, które liczą nawet do tysiąca osobników.
  • Charakteryzują się one wyjątkową agresywnością, zwłaszcza w stosunku do naszych rodzimych owadów siedmioplamkowych.
  • Dla człowieka pojedyncza biedronka nie stanowi zagrożenia, jednakże ukąszenie przez większe skupisko może wywołać reakcję alergiczną.
  • Eksperci z Instytutu Ochrony Przyrody zalecają montować w oknach moskitery lub dodatkowo dobierać cytrusowe środki zapachowe.
  • Zobacz także: Radna PO chce… magazynować śnieg. Ma pomóc w letnie upały

Biedronki azjatyckie po raz pierwszy zostały w Polsce zaobserwowane w 2006 roku w Poznaniu. Gatunek ten, podobnie jak siedmiokropka, żywi się mszycami. Niestety, zagraża naszym rodzimym biedronkom. Skupiska biedronki azjatyckiej składają się nawet z tysięcy osobników.

Owady te są znacznie większe od naszych rodzimych biedronek. Potrafią osiągać nawet 8 mm. Liczba kropek na ich ciele jest różna. Ponadto w odróżnieniu od naszych czerwonych biedronek, ich pokrywy przybierają formę żółto-pomarańczową.

Najczęściej spotykane formy mają żółto-pomarańczowe pokrywy ze zmienną (do 20) liczbą czarnych plamek, lub pokrywy są czarne, z 2-4 pomarańczowo-czerwonymi plamami

– wyjaśnia Instytut Ochrony Przyrody.

Eksperci zalecają uszczelnienie drzwi oraz okien i montowanie moskitier. Można też wykorzystywać odpowiednio dobrane zapachy. Gatunek ten nie lubi szczególnie zapachu owoców cytrusowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.pl, spiderweb.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY