Radna PO chce… magazynować śnieg. Ma pomóc w letnie upały

WARSZAWA
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Warszawska radna Platformy Obywatelskiej, Sylwia Mróz, zwróciła się z nietypowym pomysłem do władz warszawskiej dzielnicy Ochota. We wrześniu zwróciła się z interpelacją w sprawie magazynowania śniegu, celem jego późniejszego użycia do ochłody w letnie dni. Sprawę nagłośnił dziennikarz Piotr Nisztor.

Radna Mróz przekonuje, że zwrot, iż kogoś interesuje coś jak zeszłoroczny śnieg, może zostać wkrótce zdefiniowany na nowo.

Dla większości miast śnieg to kłopotliwe hałdy, które wytopić ma wiosenne słońce. W Szwecji i Japonii podchodzą do tego inaczej – śnieg gromadzą w piwnicach, aby latem użyć go do ekologicznego chłodzenia – przekonuje.

Polityk przedstawiła konkretne rozwiązania.

Zimą dobrze zbity śnieg gromadzi w zaizolowanym podziemnym magazynie. Kiedy przychodzą letnie upały, zachowany śnieg miesza z wodą, wpuszcza ją do tego samego obiegu rur i kaloryferów, który zimą służy do ogrzewania pomieszczeń – napisała w interpelacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wedle jej relacji, sprawa wzbudziła zainteresowanie także w Kanadzie.

Naukowcy z University of British Columbia w swoim raporcie przekonują, że to bardzo efektywna metoda, którą można wykorzystać także tam – wskazała.

Propozycja nie pozostała bez odpowiedzi

Na jej propozycję postanowił odpowiedzieć zastępca burmistrza Ochoty, Grzegorz Wysocki. Jego odpowiedź może wskazywać, że władze tej dzielnicy poważnie rozważają zainteresowanie się wykorzystaniem śniegu latem. Redaktor Piotr Nisztor jednak nie ma wątpliwości, że musi to być ironia.

Odpowiadając na Pani interpelację nr 173 w sprawie ponownego wykorzystania śniegu latem na terenie m.st. Warszawy uprzejmie informuję, że rozważane jest niezwłocznie nawiązanie kontaktu z kanadyjskimi naukowcami z University of British Columbia. Rozważana również jest możliwość wyjazdu studyjnego m.in. do sztokholmskiego Sundsvall Hospital. O terminie wyjazdu radni zostaną poinformowani w późniejszym terminie. Uznając poruszaną przez Panią sprawę jako priorytetową planowane jest niezwłocznie wygospodarowanie dwóch garaży będących w zasobach Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy na ten cel. Jednocześnie planowane jest podjęcie prac nad Uchwałą zobowiązującą najemców garaży na terenie Dzielnicy do magazynowania śniegu w czasie zimy, a następnie po jego roztopieniu, używania jej do mycia samochodów. Jednocześnie poddajemy pod rozwagę Pani radnej projekt przechowywania w trakcie trwania zimy powszechnie lepionych przez mieszkańców naszej dzielnicy bałwanów. Po kilkudniowej ekspozycji mogłyby być zwożone do magazynów, tak aby na wiosnę wykorzystać je, czy też wodę jaka z nich pozostała do nawadniania parków – napisał w odpowiedzi.

Już wkrótce warszawskie bałwany doczekają się nowego zastosowania?

niezalezna.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY