Nowy efekt uboczny szczepionek. Ma zostać dopisany na etykiecie

COVID-19
Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie na koronawirusa.

Szczepienie na koronawirusa. / Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała, że koncern Johnson & Johnson na etykiecie swojej szczepionki na COVID-19 ma dopisać jako możliwy efekt uboczny jej przyjęcia żylną chorobę zakrzepowo-zatorowa (VTE). To nie pierwsza choroba związana z krzepliwością krwi, która może być efektem ubocznym szczepień na koronawirusa.
  • EMA zaleciła również, by do informacji o szczepionce J&J oraz AstraZeneca dodać jako działanie niepożądane o nieznanej częstotliwości małopłytkowość immunologiczną (ITP).
  • Efektem ubocznym przyjęcia szczepionki na COVID-19 może też być zespół zakrzepicy z małopłytkowością (TTS).
  • Wystąpienie VTE mogą wywołać też urazy lub brak ruchu pacjentów przykutych do łóżka, a także pigułki antykoncepcyjne i szereg chorób przewlekłych.
  • Zobacz także: Nielegalni imigranci nie chcą pomocy od Polski

EMA wskazała, że przypadki wystąpienia VTE po przyjęciu szczepionki J&J na koronawirusa należą do rzadkości. Mimo tego należy umieścić je jako możliwy efekt uboczny, na etykiecie specyfiku. Wcześniej za taki uznano rzadką kombinację krzepnięcia krwi i niskiej liczby płytek krwi, znaną jako zespół zakrzepicy z małopłytkowością (TTS).

EMA zaleciła również, by do informacji o szczepionce J&J oraz AstraZeneca dodać jako działanie niepożądane o nieznanej częstotliwości małopłytkowość immunologiczną (ITP), zaburzenie krwawienia spowodowane przez omyłkowy atak organizmu na płytki krwi.

Warto dodać, że na oprócz szczepienia na COVID-19, wystąpienie VTE mogą też wywołać inne czynniki. Wśród nich wymienia się urazy lub brak ruchu pacjentów przykutych do łóżka, a także pigułki antykoncepcyjne i szereg chorób przewlekłych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W sobotę 2 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1344 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w szpitalach zmarło 23 pacjentów z COVID-19. Wykonano 42 tys. testów. Do tej pory największą dzienną liczbę zachorowań potwierdzono w raporcie resortu zdrowia z 1 kwietnia: 35 251. Najwięcej zgonów – w raporcie z 8 kwietnia – 954.

interia.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY