- KE zarzuca, że polski rząd przedwcześnie odwołał prezesa UKE.
- Warto dodać, że poprzedni prezes UKE został powołany już za kadencji PiS – we wrześniu 2016 roku.
- Co ciekawe, przepisy dotyczące skrócenia kadencji poprzedniego prezesa UKE wprowadzone zostały ustawą z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczą antykryzysową 3.0.
- Zobacz także: Nowy pomysł PiS dla rodzin wielodzietnych. Ma być częścią “Polskiego Ładu”
Zdaniem KE Polska złamała unijne regulacje przedwcześnie odwołując prezesa UKE.
W trybie pilnym w maju 2020 r. Polska zmieniła niektóre przepisy polskiej ustawy Prawo telekomunikacyjne dotyczące powoływania i odwoływania prezesa polskiego krajowego organu regulacyjnego – Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na podstawie tych samych przepisów zmieniających polski rząd przedwcześnie odwołał – ze skutkiem od maja 2020 r. – prezesa polskiego organu regulacyjnego, którego kadencja powinna była trwać do września 2021 r. – podano w komunikacie.
Warto dodać, że poprzedni prezes UKE został powołany już za kadencji PiS – we wrześniu 2016 roku. KE z kolei argumentuje, że przepisy umożliwiające przedwczesne zakończenie kadencji prezesa UKE powinny być uchwalone przed rozpoczęciem przez niego kadencji.
Niezależność krajowego organu regulacyjnego jest kluczową zasadą unijnych ram prawnych w zakresie telekomunikacji. Celem tej zasady jest zagwarantowanie, by organ mógł podejmować obiektywne decyzje i działać bezstronnie zarówno względem przedsiębiorstw podlegających regulacji, jak i w obliczu nacisków politycznych – wskazano w komunikacie.
Zasady, na które powołuje się KE, zostały określone na mocy dyrektywy ramowej, a ostatnio podkreślono jej wagę w kodeksie łączności elektronicznej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Zanim KE skierowała skargę do TSUE, zwróciła się do polskiego rządu z wnioskiem o wyjaśnienia. Wymiana opinii trwała od lipca 2020 roku. KE uznała wyjaśnienia przedstawione przez Polskę za niezadowalające i niezgodne z wymogami Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Co ciekawe, przepisy dotyczące skrócenia kadencji poprzedniego prezesa UKE wprowadzone zostały ustawą z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczą antykryzysową 3.0.
businessinsider.com.pl