Naukowcy z Uniwersytetu Princeton: “Lasy powstrzymują przed utrzymywaniem ciepła przy Ziemi”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lasy chłodzą atmoserę

Las / Fot. pixabay.com

Badania naukowców z Uniwersytetu Princeton potwierdzają korzystne działanie lasów na zmiany klimatu.

Bilans dotychczas nierozstrzygnięty

Korzyści płynące z sadzenia lasów wydają się na pierwszy rzut oka oczywiste. Drzewa pochłaniają bowiem dwutlenek węgla, którego wciąż rosnący nadmiar wpływa na wzrost panujących na Ziemi temperatur. Im więcej będzie drzew, tym więcej będą one pochłaniały dwutlenku węgla, i tym samym skuteczniej będą walczyły z ocieplaniem klimatu. Nie wszystko jest jednak takie proste.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wszystko powyższe to oczywiście prawda. Jednak lasy charakteryzują się także niskim albedo, co oznacza, że odbijają niewiele światła słonecznego, w przeciwieństwie do wody czy lodu. To z kolei sprawia, że naukowcy od dawna zastanawiali się, czy korzyści płynące z pochłaniania dodatkowego dwutlenku węgla przez lasy nie zostaną przyćmione. Głównie przez dodatkową ilość ciepła słonecznego przytrzymywanego przez drzewa na Ziemi. Gdyby tak było, mogłoby się okazać, że odtwarzanie lasów i zalesianie nowych obszarów nie przyczyniłoby się w żaden sposób do obniżenia średnich temperatur na Ziemi.

Wątpliwości zostały rozwiane

Jak wskazują badania naukowców z Princeton, podczas dotychczasowych rozważań na temat roli lasów w zmianach klimatu przez lata pomijany był bardzo ważny czynnik.

Wskutek perspiracji nad obszarami leśnymi częściej i na dłużej tworzą się chmury. Chmury z kolei mają bardzo wysokie albedo i odbijają dużo światła słonecznego, przez co powstrzymują przed utrzymywaniem ciepła przy Ziemi.

Aby jednak sprawdzić, jak to wypada ilościowo, badacze sprawdzili wpływ roślinności na formowanie się chmur. Badania zostały przeprowadzone w średnich szerokościach geograficznych między 30 a 45 stopniami szerokości geograficznej. Naukowcy bazowali przy tym na danych satelitarnych z lat 2001-2010. Okazało się, że sekwestracja węgla przez drzewa w połączeniu z chłodzącym działaniem chmur przewyższają względne ubytki spowodowane pochłanianiem promieniowania słonecznego przez drzewa. Opracowane na podstawie tych badań modele wskazują, że chmury formują się dużo wcześniej w ciągu dnia nad terenami zalesionymi niż nad jakimikolwiek innymi formami roślinności. Dzięki temu przez dłuższą część dnia ochładzają powierzchnię Ziemi, chłodząc tym samym atmosferę.

Powyższe wnioski mogą okazać się przydatne. Wykorzystać je można przy tworzeniu planów odtwarzania lasów oraz sadzenia nowych lasów w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Jednocześnie jednak badacze zauważają, że środowisko naturalne jest niezwykle zniuansowane. Według nich każdorazowo należy przeprowadzać lokalne badania wpływu sadzenia nowych lasów na regionalny ekosystem. Drzewa wpłyną bowiem nie tylko na temperatury, ale także na cykl wody w regionie czy też ograniczanie miejsca niezbędnego pod uprawy. A jakby nie patrzeć, najważniejsze jest to, aby nie pogorszyć stanu już zastanego.

Spidersweb

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY