- Centrum Informacyjne Rządu wystosowało komunikat ws. odpowiedzi rządu do Komisji Europejskiej.
- W raporcie wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich. Zdarza się to, gdy sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych.
- W odpowiedzi do Komisji Europejskiej zaznaczono, że “Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów.
- Zobacz także: Sekcja zwłok 34-latka z Lubina za granicą? “Mamy obawy co do wiarygodności”
Na stronach Centrum Informacyjnego Rządu pojawił się komunikat ws. odpowiedzi rządu do Komisji Europejskiej. “W dniu 16 sierpnia 2021 r. Komisja Europejska otrzymała odpowiedź na pismo Komisarza D. Reydersa z dnia 20 lipca br., dotyczące ostatnich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE” – poinformowano. Polska odpowiedź do Komisji Europejskiej wpłynęła w ostatnim dniu regulaminowego okresu.
Komunikat CIR ws. odpowiedzi rządu do Komisji Europejskiej.https://t.co/6B8tZeDaNy
— Centrum Informacyjne Rządu (@KPRM_CIR) August 17, 2021
Polska odpowiedź do Komisji Europejskiej
“W odpowiedzi (…) wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie CIR.
“Ponadto poinformowano Komisję o zarządzeniach Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, stosownie do których Izbie Dyscyplinarnej nie będą przekazywane do rozpoznania nowe sprawy dotyczące sędziów, jakie wpływają do Sądu Najwyższego. Podkreślono, że rząd nie posiada środków, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń” – dodano.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Polska odpowiedź Komisji Europejskiej wskazuje, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości. Odbywać się to będzie także w obszarach odpowiedzialności sędziów, której celem jest poprawa efektywności tego systemu.
“W tym kontekście poinformowano o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach” – podało Centrum Informacyjne Rządu.
dorzeczy.pl