Szwajcaria zerwała negocjacje z Brukselą. Uniokracji w szoku: “Żałujemy”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. flickr.com

Jak podkreśla szwajcarski ekonomista Henrique Schneider, Berno zerwało negocjacje o umowie handlowej z Brukselą z wielu powodów politycznych oraz prawnych i ekonomicznych. Zdaniem eksperta, Szwajcarzy wiedzą, że "będzie ich to drogo kosztować, ale są gotowi ponieść tę cenę."
  • Szwajcarska władza wykonawcza postanowiła zakończyć negocjacje z UE. Wraz z końcem negocjacji ostatecznie pogrzebany został projekt umowy handlowej. 
  • Rozwiązania proponowane przez Brukselę stoją w sprzeczności z wartościami, na których swoje państwo budują Szwajcarzy. Nowa umowa handlowa jest skrajnie niekorzystna dla Berna, dlatego zakończono rozmowy w tej sprawie.
  • Unia Europejska ostrzega, że nieosiągnięcie porozumienia może zaszkodzić wielu istniejącym porozumieniom, w tym współpracy w dziedzinie handlu, edukacji i badań.
  • Zobacz także: SONDAŻ. Pracodawca może sprawdzić czy się zaszczepiłeś. Co o tym sądzą Polacy?

W maju 2021 r. szwajcarska władza wykonawcza, Rada Federalna, postanowiła zakończyć negocjacje z UE. Wraz z końcem negocjacji ostatecznie pogrzebany został projekt umowy handlowej. Według Schneidera, powód był nie tylko polityczny. Ekonomista powodu przerwania negocjacji upatruje przede wszystkim w kwestii merytorycznej. IFA naruszyłaby wiele instytucji, które Szwajcarzy uważają za kluczowe dla swojej polityki. Z tego powodu Szwajcaria zerwała negocjacje z Brukselą.

Szwajcaria nie ma na przykład odpowiednika Sądu Konstytucyjnego czy Sądu Najwyższego. Konstytucja Szwajcarii została przyjęta w imieniu kantonów, czyli państw członkowskich Konfederacji Szwajcarskiej oraz narodu. I tylko naród może ocenić, czy ustawa jest zgodna z konstytucją. Projekt tekstu Międzynarodowej Umowy Ramowej dawał jednak Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości możliwość osądzania szwajcarskich ustaw, a nawet unieważniania powszechnych głosowań.

Szwajcaria posiada oparty na zasadach rynkowych system opieki społecznej, w którym owa opieka uzależniona jest od indywidualnych składek. Większość systemów socjalnych w UE jest zaś finansowana przez państwo i ma odgórnie zdefiniowane świadczenia. Według unijnych regulacji, Szwajcarzy mieliby rozszerzyć zakres świadczeń socjalnych i objąć nim również osoby nie płacące składek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zdaniem ekonomisty, Szwajcaria jest przywiązana do swojej wersji federalizmu. Polega ona na swobodzie każdego kantonu do regulowania własnej gospodarki, w tym do tworzenia norm lub organizacji znacznie różniących się od tych w innych kantonach. Projekt tekstu Międzynarodowej Umowy Ramowej przewidywał silniejszą harmonizację rynku szwajcarskiego, ograniczając w ten sposób szwajcarski federalizm.

Wreszcie, wolność gospodarcza daje każdemu człowiekowi pełną swobod założenia, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej w dowolnym czasie i bez uprzedniej zgody lub licencji. IFA narzucałaby jednak unijną koncepcję wolności gospodarczej, wprowadzając w ten sposób skomplikowany mechanizm licencjonowania, co z kolei hamowałoby przedsiębiorczość.

Szwajcaria zerwała negocjacje z Brukselą – szef MSZ Szwajcarii wydał komunikat

Minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis powiedział, że rząd o swojej decyzji poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Podkreślił, że Szwajcaria ma nadzieję pozostać bliskim partnerem bloku.

“Żałujemy tej decyzji”

– przekazała Komisja Europejska w wydanym oświadczeniu.

Dodała, że “już w 2019 roku UE podkreślała, że porozumienie to jest istotne dla zawarcia ewentualnych przyszłych porozumień dotyczących dalszego udziału Szwajcarii w jednolitym rynku, a także stanowi istotny element decydujący o dalszych postępach w kierunku wzajemnie korzystnego dostępu do rynku”. Zdaniem Komisji Europejskiej, bez tej umowy modernizacja stosunków “nie będzie możliwa, a nasze umowy dwustronne nieuchronnie się zestarzeją”.

Na razie relacje Szwajcaria-UE opierają się na umowie o wolnym handlu z 1972 r., umowie ubezpieczeniowej z 1989 r., siedmiu umowach dwustronnych z 1999 r. (Umowy dwustronne I) oraz umowach z 2004 r. (Umowy dwustronne II). Ideą Międzynarodowej Umowy Ramowej było uaktualnienie i rozszerzenie wszystkich tych traktatów poprzez umieszczenie ich w jednym dokumencie.

Wszystkie te umowy nadal obowiązują. Nie są one jednak aktualne i mają istotne ograniczenia. Ponadto, w miarę jak UE będzie się rozwijać, w tym wprowadzać nowe regulacje, niektóre z tych umów mogą ulec erozji, zagrażając dostępowi Szwajcarii do unijnych rynków.

UE ostrzegła wcześniej, że nieosiągnięcie porozumienia może zaszkodzić wielu istniejącym porozumieniom, w tym współpracy w dziedzinie handlu, edukacji i badań.

onet.pl forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY