Transpłciowy zawodnik na Igrzyskach Olimpijskich przegrał z kobietami. Zmiana płci nie pomogła

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gavin (Lauriel) Hubbard

Gavin (Lauriel) Hubbard / Fot. You Tube/ CBS This Morning

Zawodnik z Nowej Zelandii, Laurel Hubbard, jest pierwszym transseksualnym sportowcem biorącym udział w Igrzyskach Olimpijskich. Problem natomiast pojawia się w momencie, gdy zawodnik z siłą i hormonami męskimi staje do rywalizacji z kobietami i nie widzi w tym nic nieuczciwego.

Usilne narzucanie tolerancji

Laurel Hubbard to 43-letni sztangista, który jako reprezentant Nowej Zelandii, wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna podaje się za kobietę i sam rywalizował z kobietami.

Głosy oburzenia dochodzą głównie ze strony sportowców, którzy czują się oszukiwani z powodu nierównego traktowania ze strony organizatorów.

Trudno rywalizować, gdy nie ma się pewności, że warunki są identyczne dla wszystkich. Z jednej strony znakomicie, że takie osoby mogą brać udział w zawodach, ale z drugiej musimy zapewnić wszystkim równe warunki. Gdybym ja startowała z nią, nie czułabym, że wszystko jest w porządku.

– powiedziała Deborah Acason z Australii

Jedna z polskich sztangistek, chcąca zachować anonimowość, stwierdziła, że rywalizacja kobiety z mężczyzną podającym się za kobietę jest niesprawiedliwa, nie tylko ze względu na różny poziom testosteronu. – Poziom testosteronu to tylko jeden z czynników, który ma wpływ na wynik sportowy, istotny, ale nie jedyny. Budowa anatomiczna, praca układu nerwowego, sama pamięć mięśniowa i inne cechy, które od urodzenia nabywa mężczyzna, zawsze będą przewyższać fizyczne możliwości kobiety – powiedziała.

Co na to normy olimpijskie?

Według obowiązującej normy olimpijskiej, mężczyzna – chcący rywalizować z kobietami – musi “funkcjonować” jako kobieta co najmniej cztery lata, a także przez rok wykazywać poziom testosteronu niższy niż 10 nanomoli na litr krwi. Jednakowoż zasady zostały poluzowane w 2015 roku, ponieważ wcześniej okres kuracji wynosił dwa lata. Obowiązkowym była również operacyjna zmiana płci, co dzisiaj nie jest już wymagane.

Jeśli mężczyzna ogłasza zmianę płci i chce startować w zawodach z kobietami, to dla mnie jest oszustem. O jakim fair play my mówimy? Ja w oficjalnych rezultatach mam zapisane siódme miejsce. Środowisko gratulowało mi szóstego. Sportowe tabele są tabelami. Według nich jestem siódma i powiesz szczerze: czuję się z tym źle.

powiedziała, przed kilku laty, reprezentantka Polski Aleksandra Mierzejewska

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, marsz.info, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY