Kto jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem wszechczasów? Znamy odpowiedź

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Jarosław Olech został złotym medalistą Igrzyska World Games w 2017 roku / Fot. PAP/Jan Karwowski. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak myślicie? Kto jest naszym najbardziej utytułowanym sportowcem wszechczasów? Kto zdobył najwięcej najcenniejszych medali w imprezach najwyższej rangi światowej? Jak się okazuje nie jest to reprezentant bardzo znanej i popularnej u nas dyscypliny. Najwięcej tytułów najlepszego na świecie spośród wszystkich naszych reprezentantów zdobył w historii sportu polskiego Jarosław Olech, który aż 20-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium światowego czempionatu oraz Igrzysk World Games w latach 2002 do 2018.

W Polsce uprawia się wiele dyscyplin sportowych zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Najpopularniejszymi z nich są piłka nożna, piłka siatkowa, skoki narciarskie, żużel, lekkoatletyka, piłka ręczna, koszykówka, tenis ziemny i sporty walki. 11 października 1919 w Krakowie powołano do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki – pierwszą organizację sportową w niepodległej Polsce. Od tego czasu rozwinęło się u nas jak i na całym świecie bardzo wiele bardzo różnych dyscyplin sportowych.

Nasi sportowcy zdobyli w 2022 roku aż 336 medali lub miejsc w pierwszej trójce w imprezach najwyższej rangi światowej we wszystkich dyscyplinach olimpijskich, jak i nieolimpijskich. 104 złote, 110 srebrnych i 122 brązowe krążki lub miejsca na podium zdobyliśmy aż w 67 dyscyplinach sportowych, takich jak lotnictwo samolotowe, pływanie lodowe, kajakarstwo, nurkowanie swobodne, footbag, czyli gra w zośkę, wyścigi psich zaprzęgów, taniec współczesny, szybownictwo, wędkarstwo, pływanie w płetwach, boks tajski, trójbój siłowy czy lekkoatletyka. Najwięcej sukcesów jednak nie odnosili sportowcy najpopularniejsi, ale przede wszystkim nasi reprezentanci sportów mniej nagłaśnianych.

A jak to było na przestrzeni lat? Aby stwierdzić kto odnosił najwięcej sukcesów w historii polskiego sportu należy zwrócić uwagę na wszystkie dyscypliny sportu, nie tylko olimpijskie, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe dla tych wszystkich naszych reprezentantów, którzy nie mogą walczyć o medale w najbardziej prestiżowej imprezie wszechczasów jaką są Igrzyska olimpijskie. Zwróćmy więc uwagę na największe imprezy najwyższej kategorii światowej typu mistrzostwa świata, oczywiście również Igrzyska olimpijskie, ale również na Igrzyska sportów nieolimpijskich, czyli tzw. World Games i inne gdzie startowała czołówka światowa w kategorii seniorów. Zwróćmy również uwagę tylko na sukcesy indywidualne, ponieważ nie wszyscy sportowcy mają szansę na powiększenie swojego dorobku medalowego jeszcze dodatkowo w konkurencjach drużynowych, sztafetach itp.

Po podsumowaniu wszystkich medali i zdobytych miejsc w pierwszej trójce w zawodach najwyższej rangi światowej we wszystkich dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich na przestrzeni lat od początku rozwoju polskiego sportu posługując się systemem “złoto, srebro i brąz” wyszła nam bardzo ciekawa klasyfikacja medalowa.

Pierwsze miejsce i tytuł najbardziej utytułowanego naszego sportowca wszechczasów dzierży na razie… Jarosław Olech, który w trójboju siłowym zdobył aż 20 złotych medali (17 w mistrzostwach świata i 3 w Igrzyskach World Games). Trójbój siłowy to mniej znana dyscyplina siłowa polegająca na podnoszeniu ciężarów na trzy sposoby: przysiad, wyciskanie leżąc i martwy ciąg.

Tuż za nim, mający tylko o jeden złoty medal mniej znalazł się Sebastian Kawa, który w szybownictwie przelotowych zdobył aż 17 złotych medali na mistrzostwach świata w klasach 15-metrowej, wyścigowej grand prix, 20-metrowej, 13,5-metrowej, standard, klub i światowej, a także 2 złote medale na światowych Igrzyskach lotniczych.

Trzecia w naszej klasyfikacji medalowej wszechczasów znalazła się już przedstawicielka sportów bardzo znanych, dość popularnych, olimpijskich, czyli Justyna Kowalczyk, która w biegach narciarskich zdobyła 2 złote medale olimpijskie na 30 i 10 km stylem klasycznym, 2 złote medale na mistrzostwach świata w biegu łączonym i na 30 km stylem dowolnym, 4 razy zdobyła kryształową kulę za Puchar świata w klasyfikacji generalnej, 4 razy zdobyła małą kryształową kulę za Puchar świata w biegach dystansowych, jeden raz zdobyła małą kryształową kulę za Puchar świata w biegach sprinterskich i 4 razy wygrała prestiżowy cykl zawodów Tour de Ski.

Na pozostałych miejscach znaleźli się już sportowcy dyscyplin mniej znanych, ale nie tylko. W pierwszej 20-tce znaleźli się dwaj nasi najbardziej utytułowani skoczkowie narciarscy, czyli Adam Małysz i Kamil Stoch oraz dwoje naszych najbardziej utytułowanych młociarzy, czyli Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek.