ESL Pro League Season 17 — największy turniej CS:GO w 2023 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

ESL to jedna z największych organizacji eSportowych na świecie, która została założona w 1997 roku przez German Clan League (DeCL) i jest jedną z najstarszych firm organizujących zawody eSportowe pomiędzy graczami na całym świecie. Obecnie strona ESL ma ponad 11,5 miliona zarejestrowanych użytkowników, 800 000 drużyn i ponad 10 000 meczów dziennie.

ESL pozycjonuje się jako organizator profesjonalnych lig i mistrzostw dla gier wszystkich gatunków. Wśród najpopularniejszych dyscyplin eSportowych znajduje się również CS:GO. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń eSportowych jest ESL Pro League Season. Jest to najwyższa klasa w ESL. Tylko najlepsze drużyny i zawodnicy mogą dostać się do ligi i powalczyć o imponujące nagrody.

Turnieje, dzięki którym można było zdobyć slota w ESL Pro League Season 17 dla CS:GO, dobiegły końca. Znany jest już pełny skład na ligę. W mistrzostwach wezmą udział 24 drużyny. Fundusz nagród stanowi 835 000 USD.

ESL Pro League Season 17 — format turnieju

Operator turniejów ESL oficjalnie ogłosił jeden z największych turniejów CS:GO — ESL Pro League Season 17 odbędzie się w okresie od 1 marca do 2 kwietnia. Zawody składają się z dwóch podstawowych etapów.

  1. Etpa grupowy: 4 pojedyncze grupy round-robin, 6 ekip w każdej grupie. Wszystkie spotkania rozgrywane są w formacie B3. Drużyny CS GO zajmujące 1 miejsce w grupie kwalifikują się do ćwierćfinałów, zespoły zajmujące 2 i 3 szczebel w grupie kwalifikują się do 1/8 fazy finałowej.
  2. Play-offy: siatka single-elimination, wszystkie mecze (poza finałem) odbedą się w formacie Bo3, finał Bo5.

Poprzednie 9 sezonów nie było zupełnie takie same pod względem formatu, ale trzymały się tej samej zasady. Najpierw odbyły się eliminacje regionalne, a następnie wyłoniono finały LAN. Taka sytuacja miała miejsce do 2020 roku. W nowym sezonie Pro Ligi organizatorzy zrezygnowali z tej koncepcji i połączyli zespoły w jedną dywizję.

Lista uczestników ESL Pro League została zmniejszona do 24 drużyn, ale teraz zawiera przedstawicieli każdego obecnego regionu sceny profesjonalnej CS:GO. Co więcej, wszystkie ekipy będą brały udział w fazie LAN (nie tylko drużyny z Europy i Ameryki, jak to było do tej pory).

Ile można wygrać w ESL Pro League Season 17

Jak wspomniano wyżej, pula nagród w ESL Pro League Season 17 wynosi obecnie 850 000 dolarów. Dokładny podział nagród pieniężnych na poszczególne miejsca nie został jeszcze udostępniony przez organizatorów. Patrząc jednak na poprzednie turnieje z tej serii, można założyć, że mistrz otrzyma około 40% nagrody pieniężnej.

Jeśli klub podpisał umowę z ESL i stał się współwłaścicielem Pro League, zbiera o wiele więcej nagród. Po pierwsze, takie organizacje mogą liczyć na bezpośrednie zaproszenia na prestiżowe turnieje Pro Tour. Po drugie, otrzymują także udział w całkowitych przychodach nie tylko z EPL, ale także ze wszystkich imprez CS:GO od ESL i DreamHacka. Organizatorzy jednak, jak można się spodziewać, nie ujawniają dokładnych liczb. Dlatego możemy się tylko domyślać, ile pieniędzy przynosi ta współpraca.

Po trzecie, turnieje ESL Pro Tour są częścią specjalnych zawodów Intel Grand Slam. To właśnie tu rozgrywana jest pula nagród w wysokości 1 milion dolarów. Aby otrzymać nagrodę, drużyny muszą wygrać określoną liczbę mistrzostw w kalendarzu IGS. Jest on opracowywany osobiście przez ESL i dzieli wydarzenia na dwie kategorie: Masters i Championship. Te ostatnie odbywają się tylko dwa razy w roku: na IEM Katowice i ESL One Cologne.

Jak doszło do powstania ESL Pro League — krótka historia

28 kwietnia 2015 roku ESL ogłosiło rozpoczęcie Pro League dla CS:GO we współpracy z ESEA. Zebrali oni najlepsze drużyny z Europy i Ameryki Północnej (12 na dywizję), obiecując im 1 milion dolarów w nagrodach pieniężnych za dwa sezony. Pieniądze zostały przyznane nie tylko w finałach LAN-owych, ale także w internetowych runach zawodów.

Od trzeciego sezonu liga została przemianowana na ESL Pro League, a ESEA wycofała się na dalszy plan. Nadal jednak pomagali w organizacji meczów, udostępniając serwery dla swojej platformy i zaczęli prowadzić drugorzędną ESEA Premier League (później nazwaną ESEA MDL/Mountain Dew League). Mimo zmian liczbowych w kolejnych latach, do dziś można za jego pośrednictwem zdobyć slot w głównej dywizji EPL.

Od rozpoczęcia projektu minęło już prawie osiem lat. W tym czasie ESL rozegrało 9 sezonów Pro League. W tym okresie do turnieju dołączyły się nowe regiony (Azja, Oceania, Ameryka Południowa), zorganizowana została faza grupowe dla europejskich i amerykańskich drużyn w trybie LAN, a także wprowadzono liczne poprawki do podziału puli nagród.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY