Nie ustają naciski USA w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. “USA z rosnącym niepokojem obserwują…”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
TVN

TVN / Fot. You Tube/tevebits

Na początku lipca br. posłowie PiS-u wnieśli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ma on na celu wprowadzenie zmian umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. W Polsce dotyczy to stacji wchodzących w skład Grupy TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery, zarządzający nią za pomocą spółki zarejestrowanej w Holandii. Projekt autorstwa PiS-u wzbudził zainteresowanie dyplomacji USA.
  • W uzasadnieniu posłowie podkreślili, że projekt ustawy „jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, w szczególności umożliwia urzeczywistnienie równego traktowania przedsiębiorców krajowych w porównaniu do przedsiębiorców spoza UE”.
  • Nowelizacja polskiej ustawy medialnej wzbudziła ogromne zainteresowanie m.in. w USA.
  • Zobacz także: Konflikt na linii Banaś-Ziobro. Chodzi o kontrolę Funduszu Sprawiedliwości?

Nowelizacja ustawy medialnej – o co chodzi?

Posłowie PiS-u 8 lipca br. wnieśli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ma on na celu wprowadzenie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. W Polsce dotyczy to stacji wchodzących w skład Grupy TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery, zarządzający nią za pomocą holenderskiej spółki. W uzasadnieniu posłowie podkreślili, że projekt ustawy „jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, w szczególności umożliwia urzeczywistnienie równego traktowania przedsiębiorców krajowych w porównaniu do przedsiębiorców spoza UE”.

Skandaliczny Tweet szefa ambasady USA w Polsce

Nowelizacja polskiej ustawy medialnej wzbudziła ogromne zainteresowanie m.in. w USA. Chargé d’affaires Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu napisał na Twitterze:

„USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji”.

Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Do tej dyskusji swoją cegiełkę postanowił dodać również Ned Price, publikując na Twitterze komentarz do słów Bixa Aliu:

„W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i rozliczają rząd – są niezbędne dla demokracji, w tym dla Polski i Stanów Zjednoczonych”.

Walka o media

Wygląda na to, że wbrew pozorom Stanom Zjednoczonym nie chodzi bynajmniej o dobro polskiej demokracji. Zależy im przede wszystkim na tym, by w przyszłości zagraniczny kapitał spoza UE, mając w ręku polskie media, mógł decydować o tym, jakie treści będą nam, Polakom, za pomocą tych mediów przekazywane.

twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY