Kita ocenia szczyt Trójmorza: “To jednoczesna próba kompromisu i wystąpienia wobec Niemiec” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita w Mediach Narodowych

Kacper Kita w Mediach Narodowych / fot. You Tube / Media Narodowe

Gościem poniedziałkowego "Raportu Geopolitycznego" był Kacper Kita. Ekspert portalu "Nowy Ład" omówił na antenie Mediów Narodowych ubiegłotygodniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Tematem rozmowy były ustalenia liderów państw Trójmorza, rosnący wpływ zachodu w strukturach i działalności Inicjatywy oraz prognozy dotyczące bezpieczeństwa tego regionu.
  • Gość “Raportu Geopolitycznego” omówił kwestię obserwatorów szczytu w Sofii. Jego zdaniem podkreśla ona ukierunkowanie Inicjatywy Trójmorza na zachód. Oznacza to również rosnący wpływ Niemiec w tym obszarze.
  • Kacper Kita widzi rolę Niemiec w obecnym ujęciu polityki Trójmorza dwutorowo. Z jednej strony widać akceptację państw Inicjatywy dla pozycji Niemiec w Europie. Z drugiej strony ekspert dostrzega chęć rywalizacji państw Trójmorza z zachodem Europy w formie zwartego bloku.
  • Redaktor “Nowego Ładu” skomentował również obecność i wypowiedź Joe Bidena podczas szczytu. Dodatkowo wspomniał o bieżących celach polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w tym regionie.
  • Zobacz także: Zamieszki w RPA! Ludzi ogarnęło istne szaleństwo. Władze wysyłają wojsko przeciw szabrownikom [+WIDEO]

Na początku programu, Kacper Kita omawia szczyt Trójmorza w Sofii pod kątem zaproszonych na niego gości oraz obserwatorów. Wśród nich znalazły się delegacje takich państw jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Grecja i Japonia. Zdaniem eksperta szczyt w Sofii był jednoznaczną inicjatywą opartą o ramy Unii Europejskiej. Kita wyraźnie podkreśla ukierunkowanie Inicjatywy Trójmorza na zachód.

“Jest to inicjatywa w ramach Unii Europejskiej i wzmacniająca relacje transatlantyckie czyli przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Inicjatywa ta widocznie chce funkcjonować w ramach szeroko pojętego zachodu. Widzieliśmy od samego początku istnienia tej inicjatywy (…) po tym, że nie przyłączyły się do niej państwa takie jak chociażby Ukraina. To różniło Trójmorze od tego historycznego regionu Międzymorza”

– rozpoczął Kacper Kita.

Szczyt Trójmorza w Sofii akceptuje pozycję Niemiec w Europie?

W piątek gospodarz szczytu, prezydent Bułgarii Rumen Radew poinformował na konferencji prasowej, że prezydenci państw Inicjatywy Trójmorza przyjęli deklarację, wyrażającą wolę polityczną na rzecz współpracy w rozwijaniu regionu poprzez lepsze sieci energetyczne, transportowe, stymulowanie partnerstw publiczno-prywatnych i wprowadzanie innowacyjnych modeli rozwoju. Kita został zapytany, czy jest to oznaka chęci utworzenia przeciwwagi dla zachodu Europy, czy też efekt rosnącej ingerencji głównych państw zachodu Europy w ten projekt. Według eksperta “Nowego Ładu” należy rozpatrywać tą kwestię kompleksowo, jednak uważa, że pozycja Niemiec w regionie jest na tyle silna, że należy się z nią liczyć również w ramach Trójmorza.

“Myślę, że to jest próba jakiegoś kompromisu. To jest pogodzenie się z tym, że Niemcy są państwem numer jeden, że Niemcy są państwem dominującym w tym regionie. Jednocześnie jest to także próba występowania wobec Niemiec jako (…) pewien zwarty blok. Trójmorze chce być postrzegane przez Niemcy jako poważny partner. (…) Jest to próba integrowania tego regionu.”

– stwierdził ekspert.

Kita poruszył także kwestię przejmowania struktur Inicjatywy Trójmorza przez państwa zachodu Europy. Specjalista w dziedzinie geopolityki zauważył, że

“Państwa regionu Europy środkowej i wschodniej zrzeszone w tej inicjatywie Trójmorza po prostu są przez znaczą część establishmentu demo-liberalnego postrzegane są jako słabsze i mniej rozwinięte. (…) Mamy zagrożenie przejęcia tej inicjatywy przez instytucje unijne lub powołanie specjalnego sekretariatu, który miałby miejsce poza regionem Europy środkowej. Byłoby to protekcjonalne potraktowanie tej inicjatywy.”

– powiedział Kita.

Trójmorze w kręgu zainteresowań Stanów Zjednoczonych

W czasie rozmowy przyszedł również czas na poruszenie kwestii wirtualnej obecności na szczycie prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent wypowiedział się na szczycie w następujący sposób:

“Wśród członków tej grupy istnieje niesamowity potencjał zwiększenia współpracy i więzi, co wzmocni bezpieczeństwo i dobrobyt w regionie i, mówiąc bez ogródek, przyniesie korzyści całemu światu. Stany Zjednoczone będą waszym niezawodnym partnerem”

– mówił Joe Biden.

Kacper Kita rozważał wypowiedziane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych tych słów w kontekście polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych oraz interesów gospodarczo-militarnych. Zdaniem redaktora “Nowego Ładu”, polityka zagraniczna USA pod wodzą Bidena będzie opierała się bardziej na dystansowaniu inicjatywy Chin w tym regionie. Ekspert uważa, że pomimo podobieństw z Donaldem Trumpem co do poparcia dla Inicjatywy Trójmorza, Bidenowi aż tak mocno nie będzie zleżało na polityce tzw. “kordonu sanitarnego” dla zachodu. Obecna administracja Białego Domu stawia za priorytet wyparcie wpływów Chin z tego regionu. Zdaniem Kity, Biden planuje wykorzystać anty-chińskie nastroje części członków Inicjatywy. Mowa m.in. o sprzeciwie Litwy wobec tzw. chińskiego Jedwabnego Szlaku.

W dalszej części programu gość “Raportu Geopolitycznego” odpowiadał na pytania widzów. Całość nagrania dostępna jest na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY