Euro 2020: Szok! Szwecja nie ugięła kolan przed BLM i Floydem. Coś się zmienia?

euro 2020
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mecz podczas Mistrzostw Europy

Mecz Szwecja-Hiszpania / Fot. YouTube/ screen

Klękanie piłkarzy przed meczami stało się już nową, świecką tradycją. Zawodnicy mają okazywać w ten sposób sprzeciw przeciwko "rasizmowi i przemocy policyjnej". Szwedzi jednak, o dziwo, nie wykonali tego gestu.

Klękanie piłkarzy przed meczami stało się już nową, świecką tradycją. Zawodnicy mają okazywać w ten sposób sprzeciw przeciwko “rasizmowi i przemocy policyjnej”. Ruch został rozpowszechniony po zamieszkach BLM, które wybuchły latem 2020 roku. Od tamtej pory osób klękających wydaje się być znacznie więcej. Co ciekawe, z “trendu” wyłamała się Szwecja, która nie uklękła dla BLM.

Klękanie, rzekomo w ramach potępiania rasizmu, uważane jest m.in. za upolitycznienie sportu. Przeciwko takim działaniom wypowiedziała się kadra Polski, Słowacji jak i Węgier. Nikt jednak nie spodziewał się takiego zachowania po postępowej Szwecji. W trwających obecnie Mistrzostw Europy klękało już kilka drużyn narodowych, w tym Anglii, Belgii i Holandii. Szwedzi jednakże odmówili “zgięcia kolan”.

Co ciekawe, w zeszłym roku reprezentacja szwedzkich kobiet ochoczo uklękła przed rozpoczęciem meczu z Węgrami. Reprezentacja kobiet nazwała gest “cichym protestem przeciwko rasizmowi”. “Jesteśmy reprezentacją narodową, która wyznaje te wartości i chce stać za tak wielką rzeczą, która jest niesamowicie ważna. Wszyscy ludzie powinni być traktowani jednakowo i jako reprezentacja narodowa chcemy, aby to było jasne. To dla nas ważne” – powiedziały wówczas Szwedki. Najwyraźniej panowie nie podzielili tej opinii.

Samnytt.se

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY