Jaka dieta po koronawirusie? Naukowcy rozpoczynają badania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dieta po Covid

Warzywa / Fot. Silar Wikimedia Commons

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie poszukuje osób, które przeszły zachorowanie na COVID-19 i mają zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dieta po koronawirusie stała się przedmiotem badań polskich naukowców. Chcą oni sprawdzić, jaki rodzaj pożywienia będzie najbardziej skuteczny w przywróceniu prawidłowej flory bateryjnej układu trawiennego.

  • Po trzech falach pandemii odnotowano ogromną liczbę powikłań po przejściu zachorowania na COVID-19. Jednym z nich są min. zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  • Pacjenci, którzy przeszli COVID-19 zgłaszają podobne symptomy dla zespołu jelita drażliwego: wzdęcia, bóle, biegunki.
  • Po upływie 6 tygodni badania, opracowana będzie specjalna dieta po koronawirusie. Wydana zostanie w formie książki.
  • Zobacz także: Prezydent USA rozpoczął podróż do Europy. Biden ostrzega Rosję

Po trzech falach pandemii odnotowano ogromną liczbę powikłań po przejściu zachorowania na COVID-19. Jednym z nich są min. zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jak podają specjaliści, są to skutki samego wirusa, ale także jego leczenia. Mikrobiota jelitowa, która jest integralną składową organizmu, po chorobie gorzej pracuje. Dlatego tak ważna, zdaniem lekarzy i dietetyków jest odpowiednia dieta po koronawirusie.

Specjalistka z dziedziny żywienia człowieka prof. Ewa Stachowska, kierownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zauważa, że pacjenci, którzy przeszli COVID-19 zgłaszają podobne symptomy dla zespołu jelita drażliwego: wzdęcia, bóle, biegunki.

Chcielibyśmy opracować najlepszy sposób przywracania funkcji mikrobioty jelitowej, czyli pomóc pacjentom jak najszybciej rozstać się z takimi zaburzeniami – wskazała badaczka.

Badanie mające na celu opracowanie diety zwalczającej powikłania po COVID-19

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie podzielą chętnych do udziału w badaniu na dwie grupy. Pierwsza będzie stosować dietę śródziemnomorską, druga – dietę low FODMAP, wprowadzaną w zaburzeniach jelitowych. Obie diety będą miały zwiększoną zawartość białka. Zdaniem specjalistów ma to pomóc w odbudowaniu odporności.

Taki rodzaj odżywiania potrwa 6 tygodni, a naukowcy co tydzień mają badać stan objawów jelitowych pacjentów za pomocą specjalnej skali.

Jak zaznaczyła prof. Stachowska, badanie nie będzie uciążliwe dla pacjentów ani ze względu na formę, ani samo przygotowanie posiłków. Obie diety będą oparte na produktach, które są tanie i łatwo dostępne.

Po upływie 6 tygodni, opracowana będzie specjalna dieta po koronawirusie. Wydana zostanie w formie książki.

Do badania mogą zgłaszać się osoby z całej Polski, od 18. roku życia. Warunkiem wzięcia udziału jest udokumentowane przejście COVID-19 i udokumentowane problemy żołądkowo-jelitowe. Zakwalifikowanych zostanie ok. 300 osób.

tvp.info

POLECAMY