Europejska Agencja Leków zweryfikuje chińską szczepionkę. “Procedury krótsze, niż zwykle”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła we wtorek, iż zweryfikuje chińską szczepionkę opracowaną przez Sinovac, Vero Cell.

  • Europejska Agencja Leków ogłosił we wtorek, że zaczęła weryfikację szczepionki koronawirusa opracowanej przez Chiny
  • Opracowany przez Sinovac Life Sciences Ltd. preparat przeciwko COVID-19, zwany Vero Cell ma znacząco różnić się od szczepionek Pfizera czy Moderny
  • Badanie preparatu ma zająć przy tym znacznie mniej czasu, niż przy innych tego typu procedurach

Europejska Agencja Leków ogłosił we wtorek, że zaczęła weryfikację szczepionki koronawirusa opracowanej przez Chiny. Opracowany przez Sinovac Life Sciences Ltd. preparat Vero Cell, działający przeciwko COVID-19 ma znacząco różnić się od szczepionek Pfizera czy Moderny w sposobie działania. Te bowiem bazują na mRNA, zamiast na “inaktywowanym wirusie”.

W oświadczeniu wydanym przez EMA czytamy, iż Europejska Agencja Leków niezwłocznie zweryfikuje chińską szczepionkę. Decyzja Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi o rozpoczęciu przeglądów pochodzi – oprócz badań klinicznych – z obiecujących nieklinicznych wstępnych badań laboratoryjnych. Badania te pokazują, że szczepionka rzeczywiście wyzwala produkcję przeciwciał, które zwalczają COVID-19 wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2. EMA twierdzi, że oceni dane w miarę ich dostępności, aby ocenić korzyści i ryzyko związane ze szczepionką. Ocena będzie prowadzona, dopóki „nie będzie dostępnych wystarczających dowodów na formalny wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu”.

Europejska Agencja Leków informuje ponadto, iż ocena i weryfikacja preparatu powinna zająć mniej czasu, niż zwykle przy takich procedurach. Ogłoszenie EMA pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak jeden z czołowych urzędników Światowej Organizacji Zdrowia powiedział, że WHO ma “zdecydować o zatwierdzeniu dwóch chińskich szczepionek COVID-19”. Dwa preparaty – Sinopharm i Sinovac – miałyby zostać dopuszczone do użytku w nagłych wypadkach.

EMA

POLECAMY