Ambitne plany kosmiczne ZEA. Zaskakujący ruch arabskiego kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@ABC7NY

Zjednoczone Emiraty Arabskie od kilku lat przedstawiają światu swoje ambitne plany podboju kosmosu. Dwa lata temu, we współpracy z amerykańską agencją NASA wysłano na misję pierwszego astronautę Hazza Al Mansouri, który przebywał przez osiem dni na ISS. Teraz ZEA postanowili włączyć do grona swoich przyszłych astronautów pierwszą kobietę, która zostanie przeszkolona w amerykańskim ośrodku wraz z pozostałymi rodakami.

W 2019 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną udał się pierwszy astronauta pochodzący z kraju arabskiego. Zjednoczone Emiraty Arabskie we współpracy z amerykańską agencją kosmiczną NASA wysłały na 8-dniowy pobyt na ISS swojego astronautę Hazzę Al Mansouriego. Po powrocie na ziemię i do swojej ojczyzny został ogłoszony bohaterem narodowym, a jego rodacy nie kryli zadowolenia z sukcesu rodzimej agencji kosmicznej.

Teraz Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły dwójkę przyszłych astronautów, którzy zostaną dołączeni do najnowszej 23 grupy NASA Astronaut oraz przejdą specjalistyczne szkolenie. Oprócz 33-letniego Mohammada Al Mulla, pracującego w policji w Dubaju jako szkoleniowiec oddziałów powietrznych,, wybrano także pierwszą kobietę, 27-letnia Norę Al Matrooshi. Obecnie jest zatrudniona w National Petroleum Construction Company w Abu Zabi. Amerykańska agencja kosmiczna podkreśla, że tegoroczna grupa będzie brana w przyszłości do załogowych misji na Księżyć i na Marsa.

Ambitne plany potentatów ropy naftowej

ZAE zainicjowały swój program kosmiczny w 2017 r., inwestując ogromne środki w jego rozwój. W ramach specjalizacji, jaką wybrało dla siebie Centrum Muhammada bin Raszida w Dubaju (MBRSC) kraj ten przygotowuje się do wysłania łazika badawczego na Księżyc w 2024 r. i przygotowania gruntu pod kolonizację Marsa począwszy od 2117 r.

Ambitne plany kosmiczne Emiratów Arabskich zostały po części spełnione w zeszłym roku. W lipcu 2020 roku za pomocą japońskiej rakiety H-IIA, wystrzelili w kierunku Marsa sondę kosmiczną Al-Amal tj. Nadzieja, która w lutym b.r. przysłała pierwsze zdjęcia z powierzchni Czerwonej Planety. Instrument ma zapewnić pełny obraz dynamiki meteorologicznej Marsa.

Wystrzelenie sondy w kierunku Marsa było uwiecznieniem 50 rocznicy uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii i zjednoczenia pierwszy sześciu emiratów. Ambitne osiągnięcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich usytuowało ten kraj jako piąty w historii, który umieścił na orbicie Marsa sondę kosmiczną.

ZEA jako państwo liczące 9,4 mln mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni – nie mają naukowej i technicznej bazy, jaką dysponują kraje realizujące programy kosmiczne. Mimo to kraj ten wystrzelił już dziewięć działających satelitów i planuje wystrzelenie ośmiu kolejnych w nadchodzących latach.

rmf24.pl

POLECAMY