Skoro preparat AstraZeneca jest taki bezpieczny, jak twierdzą politycy, to jak wyjaśnić, że naukowcy szukają sposobu na leczenie zakrzepicy, która wystąpiła po szczepieniu?
- Zakrzepica po szczepieniu to działanie układu immunologicznego.
- Zaszczepiłeś się i boli cię głowa, masz napady padaczkowe, paraliż, zaburzenia mowy? Zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy pojawiających się zakrzepów.
- Zobacz też: Europejska Agencja Leków o AstraZeneca: Jest ryzyko, badamy nadal. Zmienimy ulotki
Jako jedni z nielicznych poinformowaliśmy, że we wstępnym dokumencie Europejska Agencja Leków potwierdziła, że efektem ubocznym po szczepieniu preparatem AstraZeneca może być zakrzep krwi. Agencja zdecydowała nawet, że powiadomi o tym w ulotce preparatu.
Problem został zdiagnozowany
Andre Holme, profesor i główny lekarz Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo powiedział, że za zakrzepicę po przyjęciu szczepionki odpowiadać może silna reakcja immunologiczna organizmu. Według oficjalnych informacji trzech pracowników służby zdrowia w Norwegii trafiło z ciężkimi zakrzepami do szpitala po przyjęciu preparatu AstraZeneca. Jeden z nich zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu.
Podobne reakcje organizmu wystąpiły również u trzynastu mieszkańców Niemiec. Tam problemem zajmowali się specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie. Doszli oni do wniosku, że zakrzepicę zatrzymać mogą duże dawki immunoglobin, czyli cząsteczek białka, które produkuje nasz układ odpornościowy. Ich zadaniem jest osaczenie oraz zniszczenie wirusów, bakterii oraz pasożytów.
Terapia nie została jednak wystarczająco dobrze sprawdzona. Nie wiadomo do końca, jak zareaguje organizm, który otrzyma dodatkowe przeciwciała w połączeniu z tymi, które wymuszane są przez szczepionkę. Po przyjęciu szczepionki do lekarza powinni zgłosić się ci, u których wystąpiły: ból głowy, napady padaczkowe, paraliż, zaburzenia mowy.
Zbigniew Heliński