Europejska Agencja Leków o AstraZeneca: Jest ryzyko, badamy nadal. Zmienimy ulotki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Opakowanie szczepionki AstraZeneca.

Opakowanie szczepionki AstraZeneca / fot. TT/@OnetWiadomosci

Europejska Agencja Leków zakończyła wstępną analizę preparatu AstraZeneca, po zgłoszonych przypadkach śmierci pacjentów, którzy go przyjęli. Zauważyła, że możliwy jest związek przyjęcia szczepionki i powstania zakrzepów, jednak korzyści nadal przewyższają ryzyko z tym związane.

  • Europejska Agencja Leków zakończyła wstępną analizę preparatu AstraZeneca.
  • Możliwy jest związek przyjęcia szczepionki i powstania zakrzepów, jednak korzyści, zdaniem instytucji, nadal przewyższają ryzyko z tym związane.
  • Podejmowane są już kroki w celu zaktualizowania informacji o produkcie dla szczepionki, tak aby zawierały więcej informacji na temat tych zagrożeń – poinformowano.
  • Zobacz także: Kolejny etap kontroli człowieka. UE prezentuje paszport szczepionkowy

W dokumencie znalazło się kilka niepokojących fragmentów, które absolutnie nie dają powodów, aby z czystym sumieniem stwierdzić, że szczepionka jest w stu procentach bezpieczna. Wynotowujemy je, ponieważ muszą być one znane opinii publicznej. Każdy powinien świadomie podjąć decyzję o przyjęciu lub odmowie szczepienia. Do tego samego wniosku doszła i sama Europejska Agencja Leków, która zdecydowała, że informacje o ryzyku znajdą się na uzupełnionych ulotkach, które zostaną dołączone do preparatu.

„Korzyści nadal przewyższają ryzyko pomimo możliwego związku z rzadkimi zakrzepami krwi z niską liczbą płytek krwi.” – czytamy w dokumencie. – „Szczepionka może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z małopłytkowością, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów krwi, które pomagają w krzepnięciu) z krwawieniem lub bez, w tym rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu. (…) Nie udowodniono związku przyczynowego ze szczepionką, ale jest on możliwy i zasługuje na dalszą analizę. (…) W przypadku młodszych pacjentów istnieją pewne obawy, związane w szczególności z tymi rzadkimi przypadkami. (…) Eksperci Komitetu szczegółowo przeanalizowali zapisy DIC i CVST zgłoszone z państw członkowskich, z których 9 spowodowało śmierć. Większość z nich wystąpiła u osób poniżej 55 roku życia, a większość stanowiły kobiety. (…) Komitet był zdania, że ​​udowodniona skuteczność szczepionki w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 przewyższa niezwykle małe prawdopodobieństwo zachorowania na DIC lub CVST. Jednak w świetle jego ustaleń pacjenci powinni być świadomi niewielkiej możliwości wystąpienia takich zespołów, a jeśli pojawią się objawy sugerujące problemy z krzepnięciem krwi, powinni natychmiast zgłosić się do lekarza i poinformować pracowników służby zdrowia o ostatnim szczepieniu. Podejmowane są już kroki w celu zaktualizowania informacji o produkcie dla szczepionki, tak aby zawierały więcej informacji na temat tych zagrożeń.”

W dokumencie zamieszczone zostały informacje dla pacjentów:

„Szczepionka COVID-19 AstraZeneca nie wiąże się ze zwiększonym, ogólnym ryzykiem zaburzeń krzepnięcia krwi. Po szczepieniu obserwowano bardzo rzadkie przypadki nietypowych zakrzepów krwi, którym towarzyszył niski poziom płytek krwi (składników wspomagających krzepnięcie krwi). Prawie wszystkie zgłoszone przypadki dotyczyły kobiet poniżej 55 roku życia. Ponieważ COVID-19 może być tak poważny i szeroko rozpowszechniony, korzyści wynikające ze szczepionki w zapobieganiu mu przewyższają ryzyko skutków ubocznych. Jeśli jednak po otrzymaniu szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca otrzymasz którekolwiek z poniższych:
duszność, ból w klatce piersiowej lub żołądku, obrzęk lub chłód ręki lub nogi, silny lub nasilający się ból głowy lub niewyraźne widzenie po szczepieniu, uporczywe krwawienie, liczne małe siniaki, czerwonawe lub fioletowe plamy lub pęcherze krwi pod skórą, zwróć się o niezwłoczną pomoc medyczną i wspomnij o swoim ostatnim szczepieniu.”

Przedstawiony dokument jest jedynie wstępną analizą. Komisja zapowiedziała dalsze badania, również szczepionek innych firm, nie tylko AstraZaneca.

W Oslo szczepionka spowodowała zakrzepy. To już pewne

Profesor Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo jest przekonany, że szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca spowodowała u trzech pacjentów ostrą reakcję immunologiczną organizmu. Jeden z nich zmarł.

– Wyniki badań potwierdziły naszą hipotezę, że u pacjentów doszło do silnej reakcji układu odpornościowego, która doprowadziła do powstania specyficznych przeciwciał, powodujących wypadanie płytek krwi z układu krążenia – wyjaśnił podczas konferencji prasowej. – Następstwem tego było powstanie zakrzepów krwi. Powikłania wystąpiły od 3 do 10 dni po zaszczepieniu.

Zbigniew Heliński

ema.europa.eu, radiozet.pl

POLECAMY