REKLAMA

[FOTO/ WIDEO] Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Warszawy. Robert Bąkiewicz: „Zło z nami nie wygra!”

REKLAMA

W poniedziałek wieczorem, pomimo utrudnień, ulicami Warszawy przeszedł marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych.

  • Jak co roku, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych.
  • Obecny na nim prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwrócił się do zebranych, przypominając o potrzebie brania przykładu z Niezłomnych, szczególnie w tak trudnych czasach.
  • „Musimy brać wzorce od tych, których dzisiaj czcimy. Zło z nami nie wygra” – powiedział Bąkiewicz.
  • Przeczytaj również: [OPINIA] Marian Piłka: Dekonstrukcja polskości

Epidemiczne obostrzenia nie przeszkodziły Polakom w oddaniu hołdu bohaterom. Marsz wyruszył około godziny 18 sprzed Aresztu Śledczego przy Rakowieckiej, spod siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Przed rozpoczęciem, prezes Marszu Niepodległości, Robert Bąkiewicz, wygłosił krótkie przemówienie upamiętniające bohaterów. Odniósł się również do obecnej sytuacji, w jakiej znalazła się Polska i Polacy.

„Nasza ojczyzna, Polska zmierza dziś w kierunku otchłani” – stwierdził w tym uroczystym dniu. Dodał, iż czasy, w których żyli bohaterowie, również były czarne, ponure i złe. „Wydaje się, że analogia narzuca się sama” – zauważył Bąkiewicz. Podkreślił, iż w dzisiejszych dniach społeczeństwo odrzuca ideały i wartości, które przyświecały Żołnierzom Niezłomnym. Jednocześnie, obecne czasy jak żadne inne przypominają lata, w których ich prześladowano. Odbierana jest ludzka godność, szerzy się dehumanizacja.

„Dzisiaj my jako spadkobiercy ideowi tych ludzi, którzy tutaj ginęli, jesteśmy dehumanizowani. Odbierana nam jest godność i szacunek. Musimy pamiętać, że prowadzimy naszą walkę dla wyższych celów niż własna wygoda i przyjemność” – przypomniał dobitnie. Co istotne, w tych ciężkich chwilach, Polacy wciąż posiadają wzorce, które wskazują im właściwą drogę. „Musimy brać wzorce od tych, których dzisiaj czcimy. Starać się im dorównać (…) Musimy być pewni, że my tę wojnę wygramy. Zło z nami nie wygra” – podkreślił Robert Bąkiewicz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest co roku, od 1 marca 2011. Datę wybrano na pamiątkę dnia w 1951 roku, gdy w mokotowskim więzieniu, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel – przypomina strona IPN. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Społeczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu i w Wałbrzychu. Delegacje Straży Narodowej oraz Rot…

Opublikowany przez Straż Narodowa Poniedziałek, 1 marca 2021

IPN

REKLAMA

Komentarze