W sobotę 13 samolotów wojskowych Chińskiej Republiki Ludowej naruszyło przestrzeń powietrzną Republiki Chińskiej (Tajwan). To rekordowa liczba samolotów, które ją naruszyły w ciągu jednego dnia.
W odwecie władze Tajwanu wysłały swoje samoloty, by monitorowały sytuację. Przestrzeń powietrzna Republiki Chińskiej w ostatnich miesiącach jest naruszana regularnie. Widać rosnące napięcie między oboma państwami.
Wśród 13 samolotów ChRL, które pojawiły się w sobotę, było osiem bombowców Xian H-6K, cztery myśliwce Shenyang J-16 oraz jeden samolot Shaanxi Y-8. Tajwańskie ministerstwo obrony podkreśliło, że systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.
W związku ze wzmożeniem działań komunistycznych Chin, władze Tajwanu zdecydowały się tworzyć specjalną stronę internetową. Będzie ona w czasie rzeczywistym ostrzegała obywateli o zagrożeniach i informowała o bieżących wydarzeniach i incydentach.
A tymczasem chińskie samoloty kilkanaście razy naruszyły przestrzeń powietrzną Tajwanu. Pekin testuje Bidena, czy w poważnych sprawach umie być równie stanowczy, jak w kwestii wpuszczania zboczków do damskich szatni i ubikacji.
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) January 23, 2021
Według ministra obrony Tajwanu Yen Teh-fa samoloty sił powietrznych ChRL przekraczały ostatnio Cieśninę Tajwańską z częstotliwością największą od 30 lat. Rosnące napięcie między oboma państwami może być powiązane ze zmianą amerykańskich władz, a także z niedawnymi działaniami jeszcze administracji Trumpa.
Zobacz także: Protesty w kilkudziesięciu miastach Rosji. Ponad 2000 osób zatrzymanych
Departament Stanu USA jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa zniósł restrykcje w kontaktach Stanów Zjednoczonych z Tajwanem, które obowiązywały od czasu zerwania oficjalnych relacji amerykańsko-tajwańskich w 1979 roku. Dodatkowo, Stany Zjednoczone publicznie wyraziły poparcie dla włączenia Tajwanu do organizacji międzynarodowych. W ubiegłym roku administracja USA zatwierdziła sześciokrotnie sprzedaż broni dla Tajwanu, a podczas całej kadencji Trumpa zaaprobowano 11 takich transakcji. To najwięcej od zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Waszyngtonem i Tajpej.