Senat przeciw odrzuceniu w całości “Piątki dla zwierząt”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Senat

Senat odrzucił wniosek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. odrzucenia w całości ustawy o tzw. ochronie zwierząt. Obecnie trwa dyskusja plenarna nad przegłosowaniem zaproponowanych zmian do ustawy. Odrzucono również możliwość przyjęcia ustawy bez żadnych poprawek.

Po godzinie 15. Senat rozpoczął blok głosowań, na którym rozpatrywano ustawę o ochronie zwierząt, mającej zamknąć branżę futrzarską oraz zakończyć produkcję mięsa na ubój rytualny, a także przyzwoliłaby ona prywatnym organizacjom na większe prawa wobec hodowców. W tym celu senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarekomendowała odrzucenie ustawy w całości.

Zobacz także: Kaczyński: „Ardanowski ostatnio zachowuje się irracjonalnie”

Senat większością głosów nie zgodził się jednak na odrzucenie ustawy. Przeciwko wnioskowi komisji głosowało 64 senatorów, za było 24 z kolei 9 senatorów się wstrzymało od głosu.

https://twitter.com/Swiat_Rolnika/status/1316383666839445504

Następnie odrzucono również wniosek Lewicy o przyjęcie “Piątki dla zwierząt” w całości bez uchwalania poprawek. Za wnioskiem głosowało dwóch senatorów, przeciwko było 97, zaś jeden się wstrzymał.

Senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił we wtorek w Senacie jako wnioski mniejszości poprawki, które były zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zakładają one m.in., że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., przy czym ma być nadal możliwy ubój rytualny drobiu. Poprawki dotyczą też odszkodowań dla hodowców z ograniczanych przez nowelę branż oraz powstania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Z kolei szef senackiej komisji ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski złożył wniosek mniejszości dotyczący wprowadzenia do noweli i określenia minimalnej wysokość świadczenia dla opiekuna zwierzęcia na tzw. zwierzęcej emeryturze.

Senator Bogdan Borusewicz (KO) złożył poprawki dotyczące wydłużenia vacatio legis – w przypadku zakazu hodowli zwierząt na futra do 2 lat od wejścia w życie noweli, a w przypadku ograniczenia uboju rytualnego do 4 lat.

polsatnews

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY