Święto Józefa rzemieślnika patrona wszystkich pracujących

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Twitter/@EpiskopatNews

Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzone jest święto św. Józefa rzemieślnika i przybranego ojca Zbawiciela Świata Jezusa Chrystusa. Kościół ustanowił dla niego specjalne święto na 1. maja uświęcając świeckie obchody pracowników, podkreślają istotę i znaczenie pracy w codziennym życiu.

Choć 1. maja zakorzenił się w Polakach jako symbol komunistycznego święta pracy to znaczenie tego dnia jest znacznie szersze dzięki podkreśleniu przez Kościół Katolicki pracy jako istotny element ludzkiego życia. Ten dzień uświęcił papież Pius XII, 24. kwietnia 1956 roku ustanawiając go dniem świętego Józefa rzemieślnika, patrona pracujących.

Stało się tak, za sprawą Katolickiego Stowarzyszenia Robotników, którzy chcieli, aby temu dniu został nadany religijny charakter obchodów w miejsce świeckiego święta pracy ustanowionego w 1892 roku jako pamiątka po strajkach pracowników w Chicago.

Zobacz także: Tak Roty Niepodległości pomagają w walce z koronawirusem. “Dobro wraca”

“Zgodnie z planem i wolą Bożą powinna ona służyć rzeczywistemu dobru ludzkości i pozwalać człowiekowi, jako jednostce i jako członkowi społeczności, na rozwijanie i wypełnianie jego integralnego powołania” – naucza Sobór Watykański II na temat roli pracy w życiu człowieka.

https://twitter.com/MWszechpolska/status/1256190579777699843

Orędownikiem tego dnia był św. Jan Paweł II, który w encyklice “Laborem exercens” nawiązując do SW II podkreślił charakter ludzkiej pracy zakorzenionej w nauczaniu Kościoła i w Ewangelii. Wspominał również o o uprawnieniach pracowników oraz o roli związków zawodowych.

Do Polski kult św. Józefa dotarł na przełomie XI i XII w., ale największy jego rozwój nastąpił w XVII i XVIII w. Kult ten propagowali karmelici i siostry wizytki. Obecnie centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa jest w Polsce sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W kraju jest ok. 270 świątyń pod wezwaniem św. Józefa, w tym kilkanaście pod wezwaniem św. Józefa Robotnika.

Świętego Józefa jako patrona obrali sobie też polscy kapłani – więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau. Złożyli oni w 1945 r. przysięgę, że w razie oswobodzenia, co roku będą spotykać się w miejscu kultu świętego Józefa w Kaliszu, by mu dziękować za ocalenie.

PR24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY