Pulsary pokazują ewolucję gwiazd na przestrzeni milionów lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. YT/@Роскосмос ТВ

Pulsary od lat znane są przez naukowców jako niezwykle stabilne zegary astrofizyczne. Poprzez wirowanie gwiazd uczeni zdolni są określać czas oraz wiek gwiazd. Odkryto, że szum rotacyjny gwiazd pulsarowych z wiekiem maleje.

Pulsary to wirujące gwiazdy neutronowe dzięki, którym od lat naukowcy mogą stabilnie mierzyć za ich pomocą czas. Ich regularność doprowadziła do testów ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Pozwoliły one również uczonym na zbadanie zachowania gęstości materii wewnątrz gwiazd.

Zobacz także: „Przesuńmy Wybory!”. Trzy tysiące osób podpisało się pod akcją Bosaka

Choć jak każda jednostka pomiaru czasu nie są one dość precyzyjne, udaje się za ich pomocą ustalić przedziały czasowe. Dokładna prędkość z jaką wirują pulsary, delikatnie się waha w skali od miesiąca do dekady.

Ustalono również, że rotacje niewielkiej części pulsarów gwałtownie przyspieszają. Te szumy rotacyjne mogą powiedzieć o przebiegu ewolucji gwiazd neutronowych na przestrzeni milionów lat.

Doktor Marcus Lower z australijskiego obserwatorium fal grawitacyjnych OzGrav w ostatniej publikacji opisał 280 zbadanych pulsarów, najbardziej reprezentatywnych dla normalnej ewolucji. Wyniki badań pokazały, że szum rotacyjny zmniejsza się wraz z wiekiem pulsara oraz istnieje zależność pomiędzy szumem spinu, szybkością wirowania, a prędkością zwalniania na przestrzeni lat.

“W miarę, jak szum rotacyjny staje się bardziej oczywisty, im dłużej patrzy się na pulsara, można być w stanie dodać kolejne do ponownej analizy zestawu danych Mongolo w przyszłości. Możemy również zastosować metodę statystyczną do danych z teleskopów, które śledziły wirowania pulsarów przez dziesięcioleci” – powiedział Lower.

Połączenie dodatkowych pulsarów i dużych zestawów danych poprawiłoby obecne pomiary w badaniu i pozwoliło naukowcom ustalić przyczynę szumu rotacyjnego w pulsarach.

urania.edu.pl/OzGrav

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY