Prokuratura nie będzie ścigać matek, które zostawiły dziecko w oknie życia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stópki dziecka.

/ fot. pixabay.com

Prokuratura nie będzie wszczynała postępowań w celu ustalenia osoby, która zostawiła dziecko w “oknie życia”, o ile nie stwierdzi uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

O postanowieniu ws. matek, ktore pozostawiły swoje dzieci poinformowało ministerstwo sprawiedliwości. Jak mówił minister Zbigniew Ziobro – takie miejsca są “piękną, szlachetną ideą”, a matek nie powinno się piętnować ani ścigać.

“W ramach tych zaleceń przypominam, że jest niedopuszczalne, i w tym sensie zakazuję prokuraturze podejmowania czynności procesowych w związku z artykułem 210 Kodeksu karnego, który rodzi konieczność prowadzenia postępowania wtedy, kiedy rzeczywiście do porzucenia dziecka doszło. Pozostawienie dziecka w “oknie życia” nie jest aktem porzucenia” – komentuje Ziobro.

Minister podkreślił przy tym, że wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy matka pozostawia noworodka, jednak sytuacje jak powyższe nie są aktem porzucenia: ” Noworodek pozostawiony w oknie życia to jest uratowane życie, a nie powód do piętnowania, ścigania matki”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY