Holandia: Ruszyła budowa Muzeum Generała Maczka w Bredzie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W holenderskiej Bredzie oficjalnie rozpoczęła się budowa muzeum memoriału poświęconego postaci Generała Stanisława Maczka.Wedle planów zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w październiku tego roku.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że w Bredzie powstanie muzeum poświęcone historii generała Maczka i jego żołnierzy- polska 1 Dywizja Pancerna 1944 r. wyzwoliła miasto spod okupacji niemieckiej, jest więc nierozelwalnie związana z dziejami tego miasta.W zeszłym pojawiła się informacja o podpisaniu umowy z firmą Winters bouw & ontwikkeling, która miała odpowiadać za budowę.Pracę właśnie ruszyły, a cel jest ambitny- zdążyć na końcówkę października i 75 rocznicę oswobodzenia Bredy.

Symboliczna ,,pierwsza łopata” została wbita w grunt w ten poniedziałek, a uroczystości towarzyszyli lokalni politycy i działacze.Wedle zapowiedzi w muzeum będą starać się szczególnie o antrakcyjność przekazu historycznego dla młodzieży.Budynek będzie podzielony na dwie części: wystawienniczo- kinową i edykacyjną.Przygotowana zostanie także stała ekspozycja dotycząca semego generała.Co ważne, instytucja w Bredzie powstaje przy merytorycznej współpracy z Muzeum Historii Polski.

Otwarcie memoriału jest wstępnie planowane na luty 2020 r. Organizatorzy muzeum wciąż zbierają fundusze na wyposażenie sal- według ich szacunku potrzeba jescze ok 35 tys. euro.Najbliższe miesiące będą więc także pracowite pod tym względem.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY