Wielka Brytania: Izba Gmin przeciwna twardemu brexitowi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Brytyjska Izba Gmin nie zgodziła się na opuszczenie Unii Europejskiej bez porozumienia. Za tzw. twardym brexitem głosowało 308 posłów, przeciw takiemu rozwiązaniu było 312 deputowanych.

Wynik głosowania oznacza, że jutro będzie miało miejsce kolejne głosowanie dot. nowej instrukcji dla rządu, która umożliwiłaby opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Izba Gmin odrzuciła we wtorek wieczorem po raz drugi rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów, a za – 242 deputowanych (różnica 149 głosów).

Niezależnie od środowej decyzji Izby Gmin, wiążące prawnie wykluczenie scenariusza brexitu bez umowy jest możliwe jedynie przez przyjęcie projektu umowy wyjścia z UE lub opóźnienie brexitu. W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od politycznej woli Izby Gmin, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Przed głosowaniem Theresa May, premier Wielkiej Brytanii zapowiedziała wcześniej, że zagłosuje przeciwko brexitowi bez umowy ale swoim ministrom pozostawia w tej sprawie wolną rękę.

Boris Johnson, były szef dyplomacji Wielkiej Brytanii w rządzie Theresy May, ocenił, że do brexitu dojdzie zgodnie z planem czyli 29 marca. Przewiduje ponadto, że porozumienie zostanie osiągnięte krótko przed tym dniem.

Źródło: / PAP, wpolityce.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY