Prof. Bartyzel bez ogródek: Franco mawiał “W Hiszpanii można być tylko katolikiem albo… niczym”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. screen youtube

Dzisiejszym gościem redaktora Michała Murgrabi był profesor Jacek Bartyzel. Tematem spotkania było przybliżenie przez profesora Bartyzela pięciu wybranych przywódców katolickich niebędących monarchami.

Pierwszą z opisywanych postaci był generał Francisco Franco. Profesor Bartyzel z charakterystyczną dla siebie erudycją opisał samą postać, a także państwo jakie zostało utworzone za rządów gen. Franco.

„Generał Franco lubił powtarzać – w Hiszpanii można być tylko katolikiem, albo niczym.” – powiedział prof. Bartyzel – Od razu można sobie pozwolić na gorzkie spostrzeżenie, że dzisiaj Hiszpania kraj totalnie zlaicyzowany i zsekularyzowany właściwie z punktu widzenia utraciła rację swojego bytu. Hiszpanie w swojej większości są niestety dzisiaj niczym, a nie katolikami” – dodał.

Następnie prof. Bartyzel przybliżył postać Engelberta Dollfuss’a, kanclerza Austrii w latach 1932-1934, który został śmiertelnie raniony przez jednego z nazistów podczas nieudanej próby puczu z 25 lipca 1934 roku.

„Engelbert Dollfuss to był, jak mówiono, człowiek nikczemnej postury ale wielkiego ducha” – powiedział prof. Bartyzel, przytaczając anegdotę o austriackim polityku.

Prof. Bartyzel przypomniał postać Éamon’a de Valery, irlandzkiego bojownika o niepodległość kraju, a później premiera i prezydenta.

„Takie znamienne zachowały się takie fotografie kiedy de Valera żegna prymasa odjeżdżającego na sobór, na lotnisku i klęka, po czym całuje prymasa pomimo tego, że jest przecież głową państwa.” – powiedział prof. Bartyzel.

Prof. Bartyzel pochylił się także nad historią Portugalii i wkładu w nią, kolejnego katolickiego przywódcy, wieloletniego premiera tego kraju, Antonio Salazara. Ostatnią z opisywanych postaci był Garcia Moreno, XIX wieczny prezydent Ekwadoru.

„Mówiono o nim – mistyk oddany Bogu i cyfrom” – powiedział o Salazarze, prof. Bartyzel.

Całość wystąpienia w nagraniu poniżej, zapraszamy:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY