Szczęście Portugalczyków po ogłoszeniu miejsca ŚDM 2022

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak pisaliśmy wczoraj – Światowe Dni Młodzieży w roku 2022 odbędą się w Portugalii. Ogłoszono to w niedzielę w Panamie podczas Mszy św. kończącej 34. spotkanie młodych wiernych z całego świata. Co więcej, w papieskiej Mszy świętej uczestniczyło według organizatorów około 700 tysięcy osób.

Oczywiście, zapowiedź wyboru stolicy Portugalii wywołała falę entuzjazmu wśród młodzieży.

Z kolei dla katolickiego działacza z Lizbony Miguela Pinto najważniejsze jest “to, co zostanie po tej imprezie”. Wskazał on bolączki portugalskiego Kościoła katolickiego.

Życie portugalskich parafii jest często pozbawione młodzieży. W ostatnich latach widoczny jest spadek liczby młodych ludzi uczestniczących w życiu religijnym. Mam nadzieję, że zapowiedziana przez papieża impreza ożywi wszystkie katolickie wspólnoty w naszym kraju” – powiedział Pinto.

W związku z tym na Mszę św. na błoniach imienia świętego Jana Pawła II w panamskim Metro Park przybył prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

Portugalia jeszcze nigdy nie organizowała Światowych Dni Młodzieży. Młodzi katolicy z tego kraju, jednak, stosunkowo licznie biorą udział w kolejnych edycjach tego wydarzenia.

Wyjątkiem są zakończone w niedzielę ŚDM w Panamie, na które dotarło zaledwie 300 młodych Portugalczyków. Dla porównania młodych pielgrzymów z Polski było ponad 10 razy więcej.

Zdecydowanie największymi dotychczas wydarzeniami religijnymi w Lizbonie były wizyty papieża Jana Pawła II. Potem kolejno Benedykta XVI, a także Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez ekumeniczną wspólnotę.

W tej ostatniej imprezie, zorganizowanej w Portugalii na przełomie 2004 i 2005 roku, udział wzięło blisko 50 tys. osób, w tym prawie 7 tys. Polaków.

onet.pl/radiomaryja.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY