7000 pozwów przeciwko bankom. W czwartek w sprawie frankowiczów zbierze się podkomisja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się kredytami frankowymi odbędzie się w czwartek 24.01.2019 roku. Choć liczba rachunków kredytowych we franku szwajcarskim stale maleje, a samo zadłużenie frankowiczów spada, to nadal co piąty kredyt mieszkaniowy to kredyt frankowy. Frankowicze zaczęli walczyć w sądach. W 2018 roku złożono ponad 7000 pozwów przeciwko bankom.

Najwięcej rozpraw ds. frankowiczów ma miejsce w Warszawie. Trafiają się również na wokandy w Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i innych dużych miastach w Polsce. W 2018 roku w warszawskich sądach złożono aż 2549 nowych pozwów w sprawach dotyczących kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. To obecnie jedna trzecia wszystkich spraw, jeśli pominąć te rozwodowe. Rok wcześniej było ich niespełna 1000.

„Sprawy tzw. frankowiczów są sprawami skomplikowanymi pod względem prawnym, budzą wątpliwości w orzecznictwie, a pisma procesowe składane przez pełnomocników osiągają rozmiary od kilkudziesięciu do kilkuset stron. Przy tych danych wydaje się oczywiste, że musi to powodować spowolnienie w rozpoznawaniu tych z innych kategorii” – mówi Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jak dodaje skali opóźnień nie można jednak przedstawić w liczbach, bo nie ma na ten temat statystyk.

„W żadnej z tych spraw nie wydano jeszcze wyroku. Przesłuchiwani są zawnioskowani świadkowie, bądź przeprowadzane są opinie biegłych sądowych ds. bankowości – poinformował Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak szacuje, z kolei, że „7-8 tysięcy to pozwy zbiorowe, a aktywnych umów kredytowych jest obecnie około 430 tysięcy”.

Stowarzyszenie SBB poinformowało też, że skierowało pismo do Przewodniczącego Podkomisji rozpatrującej projekty ustaw o ponowne przeliczenie skutków ustaw dla społeczeństwa i gospodarki.

Wniosek jest uzasadniony faktem, iż w okresie ostatnich trzech lat zmieniła się liczba czynnych umów, natomiast dwa banki posiadające znaczną liczbę tych kredytów zamknęło swoją działalność w Polsce (…) SBB wielokrotnie podkreślało, że propozycje przedstawione przez Prezydenta (druk 811 oraz 1863) w żaden sposób nie rozwiążą problemu osób uwikłanych w toksyczne instrumenty finansowe, nazywane kredytami frankowymi. Przede wszystkim nie dotyczą one osób, którym bank wypowiedział umowę, a będących w najtrudniejszej sytuacji”. – twierdzi SBB.

W czwartek odbędzie się posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się tą kwestią. W ubiegłym roku podkomisja zebrała się tylko dwa razy.

Obecnie w Sejmie są aż cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów. W porządku posiedzenia jest praca nad wszystkimi projektami ustaw w sprawie frankowiczów: dwóch prezydenckich oraz dwóch poselskich.

RADIOMARYJA.PL

https://medianarodowe.com/alior-bank-i-bank-pekao-nie-polacza-sie-bedzie-wspolpraca-w-ramach-grupy-kapitalowej-pzu/
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY