Karpacka Sicz: bohaterowie UPA walczyli o swoją ziemię z Lachami i Węgrami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Szowinistyczna banderowska organizacja „Karpacka Sicz” już kilka lat temu zadeklarowała, że uznaje Ukraińską Powstańczą Armię – zbrojne ramię OUN-Bandery, za bohaterów walczących o wolność Ukrainy z „Lachami, bolszewikami i Węgrami”. „Karpacka Sicz” w pełni przyznaje się do tradycji banderowskich, co zadeklarowała już kilka lat temu.

Przypomnijmy, 15 października 2014 roku ulicami Użhorodu na Zakarpaciu przeszedł tzw. Marsz Bohaterów z okazji 72. rocznicy powstania UPA, którą organizowały wspólnie szowinistyczne banderowskie ugrupowania „Karpacka Sicz” oraz „Swoboda”. Ta pierwsza organizacja przygotowała wówczas baner z wizerunkami lidera OUN – Stepana Bandery oraz dowódcy zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii, Romana Szuchewycza. Obydwaj prowadzili w okresie międzywojennym działalność separatystyczną, mającą na celu oderwanie Małopolski Wschodniej, Wołynia, Ziemi Przemyskiej i Chełmszczyzny od Rzeczypospolitej.

Na marszu organizowanym przez „Karpacką Sicz” oraz „Swobodę” wykrzykiwano hasła „Bandera, Szuchewycz – bohaterowie Ukrainy” czy też „Sława Ukrainie – herojam sława”, „OUN-UPA – bohaterowie państwa”.

Podczas manifestacji głos zabrał lider „Karpackiej Siczy”, Taras Dejak, który przypomniał, że dla banderowców wrogami byli Polacy, jak i Węgrzy, na równi z Niemcami czy bolszewikami:

„Żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii nie walczyli za partie czy organizacje, oni walczyli za Wolną Ukrainę. Są tym przykładem do naśladowania, który spotyka się tak rzadko. Przelewali krew za swoją ziemię w walce przeciwko wszystkim wrogom dookoła – Węgrom, Lachom, Rumunom, bolszewikom, Niemcom. W walce przeciwko totalitarnym reżimom i sąsiednim krajom […] walczyli nie za władzę, a za pełne wyzwolenie narodowe i społeczne nacji od wrogów wewnętrznych i zewnętrznych” – mówił Taras Dejak.

Powyższe fakty są o tyle warte przypomnienia, iż szczególnie przed Marszem Niepodległości można było napotkać w internecie na wprowadzające Czytelników w błąd informację, jakoby „Karpacka Sicz” była wolna od inspiracji banderowskich czy tradycji szowinistycznych. Tymczasem, sama nazwa „Karpacka Sicz” to nawiązanie do historycznej formacji zbrojnej para-państwa, tzw. Karpato-Ukrainy, istniejącej chwilowo w roku 1939. Na czele jej sił zbrojnych stał Roman Szuchewycz, późniejszy dowódca UPA, zbrojnego ramienia banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, bezpośrednio odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na Kresach w latach ’40.

Współczesna „Karpacka Sicz” uznaje Banderę i banderowców za bohaterów, w tym także za bohaterów rzekomej „walki” z Polakami („Lachami”).

http://prozahid.com/content-4069.html / Media Narodowe.com

https://medianarodowe.com/banderowcy-przyjada-na-marsz-niepodleglosci-wezmiemy-udzial-w-czarnej-kolumnie/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY