Ukraińcy i Hindusi w Policji? Niewykluczone. Sejm może zezwolić na służbę obcokrajowców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Mimo obietnicy podwyżek i zmian w systemie emerytalnym, Policja wciąż zmaga się z problemem wakatów. Z danych KGP wynika, że na koniec listopada w całej Polsce brakowało ponad 5 tys. funkcjonariuszy. PiS szuka sposobu na wypełnienie tej luki. 

W tym tygodniu posłowie, zajmą się rozpatrzeniem petycji w sprawie umożliwienia obcokrajowcom pełnienia służby w Policji. Dziś taka możliwość zarezerwowana jest jedynie dla osób posiadających polskie obywatelstwo.

Komendant Główny Policji, pytany o przyczyny takiego poziomu wakatów w Polskiej Policji, tłumaczy, że spadek liczby kandydatów wynika m.in. z tego, że „zarobki w sektorze prywatnym rosną zdecydowanie szybciej” i służba w Policji przestaje być atrakcyjna. Zdaniem szefa KGP, na obecny stan wakatów wpłynąć mogły też zmiany przepisów emerytalnych z 2013 roku, „które jeszcze bardziej pozbawiły atrakcyjności służbę w formacjach mundurowych”.

Mundur policjanta dla obcokrajowców?

W Sejmie już w październiku złożono petycję, w której postuluje się umożliwienie podjęcie służby w Policji obcokrajowcom. Zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami, służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, autorzy (lub autor) petycji chcą by mogła ją pełnić “osoba zameldowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii”.

Postawione w petycji żądanie związane jest z faktem, iż zdaniem autora czynniki takie jak: przywileje emerytalne policjantów, niż demograficzny, niska dzietność Polek, ujemna migracja młodych ludzi, ogromna liczba wolnych wakatów w Policji, brak zainteresowanych podjęciem pracy w Policji, przełożą się na brak funkcjonariuszy Policji. Zdaniem autora petycji, aby zapewnić obsadę stanowisk w Policji, należy dopuścić do pracy w tej formacji obcokrajowców.

Zgodnie z opinią eksperta Biura Analiz Sejmowych, „sformułowany w analizowanej petycji postulat dopuszczenia do służby w Policji osób nie posiadających obywatelstwa polskiego nie budzi zastrzeżeń́ prawnych, a jego realizacja pozostaje w sferze decyzji ustawodawcy”.

INFOSECURITY24.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY