Brytyjscy wojskowi przygotowują się do konfrontacji z Rosją

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Brytyjskie media grzmią, że wojskowi z Wielkiej Brytanii ćwiczą na wypadek konfrontacji z Rosją.

Symulacje mają dotyczyć przede wszystkim ataku cybernetycznego, który ma na celu wyłączenie prądu w Moskwie czy też konfrontacji zbrojnej w zakresie obrony estońskich wysp.

O symulacji napisał w niedzielę “Sunday Times”. Gazeta powołała się na źródło w wojsku – twierdzi ono, że brytyjscy dowódcy są zaniepokojeni możliwościami na wypadek ataku Rosji. Według nich Wielka Brytania tylko w sposób ograniczony może odeprzeć rosyjską agresję.

Wojskowi zdecydowanie stwierdzili, że należy wzmocnić zdolności wojskowe z zakresie cyberprzestrzeni. Od tego zależy zdolność Wielkiej Brytanii m.in. do ataku na sieć energetyczną w Moskwie.

Gazeta ujawniła także, że ćwiczenia są przeznaczone również dla szeregowych wojskowych, którzy ćwiczą nad zwiększeniem gotowości bojowej na wypadek ataku rosyjskich czołgów, czy też innymi siłami hybrydowymi. W ćwiczeniach bierze udział 5,5 tys. żołnierzy.

Źródło “Sunday Times” uważa, że Rosja będzie nadal próbowała podkopać zachodnią demokrację – wysokiej rangi wojskowy podkreślił także, że kraj prawdopodobnie nie zdecydują się na konwencjonalną wojnę, ale np. na wyspach u wybrzeży Estonii, mogą przetestować przywiązanie NATO do realizacji artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

Jak informuje natomiast portal Defence24 – wojskowe manewry odbywają się na pustyni w Omanie. Bierze w nich udział 200 pojazdów opancerzonych, sześć okrętów wojennych i osiem myśliwców Typhoon, które mierzą się z odgrywającym rolę wroga pułkiem Household Cavalry, używającym m.in. rosyjskich czołgów T-72.

defence24

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY