Donald Tusk w Krakowie: Nie ma alternatywy dla nas Polaków lepszej niż obecność w Europie rozumianej jaka polityczna wspólnota

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons/Mateusz Włodarczyk

W Krakowie Donald Tusk był gościem organizowanej przez biskupa Tadeusza Pieronka konferencji „Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej”. Podczas niej zabrał głos w sprawie pozycji Polski w Europie oraz obchodów stulecia niepodległości. 

 Mam bardzo głębokie przekonanie, powiedziałbym nawet, że mam głęboką wiarę, bo nie wynika to tylko z ocen racjonalnych, ale także z głębokich, takich bardzo pozytywnych emocji, że nie ma alternatywy dla nas Polaków lepszej, jeśli w ogóle jakakolwiek istnieje, niż obecność w Europie rozumianej jaka polityczna wspólnota – podkreślił Donald Tusk. 

Skupienie się na dążeniu do jedności w Europie powinno pomóc Polakom z „wyrwaniem się ze wschodniej rzeczywistości politycznej”. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie w tej kwestii postaci Jana Pawła II.

Do dzisiaj też pamiętam zachęty i słowa Jana Pawła II, który wtedy, kiedy rozstrzygały się losy miejsca Polski w Europie, wtedy kiedy Polacy mieli zdecydować, czy chcą stać się częścią Unii Europejskiej, czy chcą pozostać w tej przestrzeni pomiędzy, mówił głośno i wyraźnie, momentami krzycząc, tłumacząc Polakom, jak wielką szansą jest uczestniczenie w tym, być może najpiękniejszym w historii politycznym przedsięwzięciu, jakim jest dla Europy Unia Europejska – powiedział Donald Tusk. 

Były premier odniósł się również do obchodów 11 listopada. Zaznaczył jak ważne byłoby pojednanie w tym szczególnym dniu.

Wiem, że różnice są nie do pogodzenia, ale my też generacyjnie jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby przyszłe pokolenia nie spędziły życia w swoim kraju skłóconym bardziej, niż kraje bałkańskie. Nie rozumiem, dlaczego podziały w Polsce wykraczają daleko poza standardy UE. Gdy przywódcy Serbii i Kosowa spotkali się, nikt nie musiał się tłumaczyć, dlaczego jeden siadł obok drugiego – powiedział były premier.

Według nagrań umieszczonych na Twitterze w Krakowie został przyjęty ciepło. Niektóre osoby płakały ze wzruszenia, grupa ludzi skandowała „Donald Tusk!”.

ONET/TWITTER

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY