Plaga oszustw – ofiarami seniorzy. Wyłudzono ponad 30 mln złotych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Oszustwa “na wnuczka” są wciąż skuteczne. Komenda Główna opublikowała dane, z których wynika, że seniorzy stracili miliony złotych.

Najwięcej pokrzywdzonych jest w Warszawie. Starsze osoby nadal są podatne na metodę na policjanta, prokuratora czy wnuczka. Mimo, że trwa kampania społeczna uświadamiająca temat oszustw to statystyki pokazują, że wciąż zbierają one ogromną plagę.

Akcje prewencyjne, przekazy medialne, spotkania z seniorami oraz kampanie informacyjne sprawiły, że społeczeństwo stało bardziej świadome. Dziś typowych oszustw na wnuczka jest niewiele. Oszuści zmodyfikowali legendę i zaczęli się podszywać pod funkcjonariuszy policji – tłumaczy asp. sztab. Kowalski

Wśród województw przoduje Pomorze (około 3 mln), Śląsk (ok. 3 mln) i w Małopolska (ok. 2,5 mln). Niestety, liczby te stale rosną. Komenda Główna Policji podaje, że tylko w pierwszym półroczu 2018 r. w kraju oszukano blisko 1,7 tys. seniorów.

Metoda na legendę funkcjonuje od wielu lat. Na początku lat dwutysięcznych poszło to w kierunku metody na krewnego. Oszuści dzwonili do starszych osób, podając się np. za wnuczka, informowali, że mieli wypadek i jeśli nie wpłacą kaucji albo nie zapłacą łapówki funkcjonariuszowi policji, trafią do więzienia – powiedział mediom asp. sztab. Kowalski.

gosc.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY