Repolonizacja Stoczni Gdańskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wspólnie z spółką Gdańsk Shipyard Group wykupiły 81,05% akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50% udziałów GSG Towers Sp. z o.o.

Przed wykpieniem pakietu większościowego akcji Stoczni Gdańskiej S.A. przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Gdańsk Shipyard Group, stocznia była w ukraińskich rękach. Najbardziej zadowoleni z repolonizacji są stoczniowcy z NSZZ “Solidarność”. Napisali oni list z podziękowaniami dla premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

W imieniu pracowników Stoczni Gdańskiej dziękujemy za osobiste zaangażowanie i okazane wsparcie w realizacji bardzo trudnego przedsięwzięcia odbudowy potencjału rozwojowego naszej stoczni, którego pierwszymi efektami jest sukces w postaci uregulowania struktury właścicielskiej naszej stoczni poprzez wykup udziałów od inwestorów ukraińskich przez ARP z Grupu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz rozpoczącie programu inwestycyjnego stoczni we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jesteśmy przekonani, że bez Panów determinacji i woli politycznej, działania mające na celu odbudowę nowoczesnej produkcji stoczniowej w Stoczni Gdańskiej nie byłyby podjęte, a transakcja wykupu stoczni nie zostałaby przeprowadzona. Dzisiejszy dzień jest dla naszych pracowników krokiem milowym w kierunku rozwoju Stoczni Gdańskiej jako producenta statków, wież wiatrowych i konstrukcji stalowych w oparciu o najnowsze technologie. – możemy przeczytać w liście związkowców

Wykupienie akcji Stoczni Gdańskiej od ukraińskich właścicieli jest częścią tzw. “Planu Morawieckiego” oraz krokiem umożliwiającym zwiększenie przychodów i pozyskiwaniem nowych kontraktów.

 Naszym priorytetem biznesowym jest ustabilizowanie sytuacji finansowej spółek. W obu chcemy przeprowadzić zmiany, od sposobu zarządzania po spójną strategię. Chcemy szybko wdrożyć niezbędne procesy i ruszyć z inwestycjami, które zapewnią im długoterminowy rozwój na konkurencyjnym rynku stoczniowym oraz w obszarze energetyki wiatrowej, w tym morskiej. Widzimy potencjał branży, obie spółki mają doświadczonych pracowników i chcemy jak najlepiej te umiejętności wykorzystać. Jestem przekonany, że ta misja zakończy się sukcesem – mówi Andrzej Kensbok, wiceprezes ARP S.A.

Już w 2017 r. była próba przejęcia przez ARP S.A. pakietu większościowego Stoczni Gdańskiej S.A., jednak rozmowy zakończyły się fiaskiem.

źródło: niezalezna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY