Cenckiewicz publikuje dokument nt. wykładów Bartoszewskiego w Izraelu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

wikimedia/Mathiasrex Maciej Szczepańczyk / wikimedia/Mathiasrex Maciej Szczepańczyk

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz opublikował na portalu społecznościowym fragment raportu Departamentu I MSW o wykładach Władysława Bartoszewskiego w Izraelu w 1963 r. “Pamięć i szacunek na zawsze!” – napisał historyk.

“Paradoksalnie, bo go latami zwalczali i rozpracowywali, raporty (liczne) bezpieki świadczą o wielkich wysiłkach i pracy Bartoszewskiego dla Polski i w obronie Polaków obwinianych za udział w Zagładzie!” – podkreślił Cenckiewicz. Jak dodał, Władysław Bartoszewski podjął trud walki o pamięć o pomocy Polaków dla biednych Żydów podczas okupacji niemieckiej. “Pamięć i szacunek na zawsze!” – zakończył swój wpis do którego załączył skan dokumentu.

>>Czytaj także: Jedwabne: Agresja i atak paniki ze strony Żydów.”ONR to faszyści i kłamcy” [WIDEO]

“Kiedy oświadczył im, że będzie głównie mówić o akcji pomocy Polaków nie wywołało to zachwytu. Pytano dlaczego w Polsce nie pisze się o “szmalcownikach”. Sugerowano mu delikatnie, że nie jest to temat popularny w Izraelu. Takich odczytów miał w/w kilka, nie na wszystkie jednakże zapraszano przedstawicieli Ambasady” – czytamy w raporcie Departamentu I MSW .

“Na wstępie Bartoszewski zastrzegł się, że jego wizyta nosi charakter wyłącznie prywatny oraz wyjaśnił, że bynajmniej nie reprezentuje “żydowskiego punktu widzenia” – jak niektórzy usiłowali twierdzić – lecz polski punkt widzenia. Dodał, że nie zamierza ani wybielać ani też oczerniać, czy też unikać poruszania drażliwych spraw, chodzi mu jedynie o obiektywne spojrzenie na sprawy” – podkreślono w dalszej części dokumentu.

DORZECZY

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY