Wilno: Uruchomiono nabór na polonistykę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

We wtorek filia Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Wilnie uruchomiła nabór na filologię polską ze specjalnością nauczycielską. Wcześniej sytuacja groziła zniknięciem polskich studiów pedagogicznych z Wilna.

Jak informuje portal L24.lt, 3 lipca 2018 roku został ogłoszony nabór na polonistykę w Wilnie, w formie studiów równoległych, z możliwością studiowania anglistyki. Informację przekazało Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej byłego Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego.

Jak informowaliśmy wcześniej, jeszcze w połowie czerwca br., wbrew deklaracjom litewskich władz, Uniwersytet Wileński nie prowadził naboru studentów na kierunki pedagogiczne w języku polskim. W wyniku reorganizacji uczelni wyższych na Litwie, Litewski Uniwersytet Edukologiczny, kształcący dotąd polskich nauczycieli, został przyłączony do uniwersytetu w Kownie. Oznaczało to, że polskie studia pedagogiczne mogły zniknąć z Wilna.

Wcześniej premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis deklarował, że jego rząd jest otwarty na możliwość prowadzenia studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wileńskim. Mówił też, że po prowadzonej reformie wyższych uczelni na tym uniwersytecie mogłaby powstać oddzielna katedra kształcąca nauczycieli do szkół polskiej mniejszości.

Ministerstwa Oświaty i Nauki RL oświadczyło, że „Litewski Uniwersytet Edukologiczny od 1 lipca br. przerywa swą działalność i nie będzie prowadził rekrutacji studentów”, zaś obecnym studentom LUE zostaną stworzone warunki do kontynuowania studiów w Wilnie na Uniwersytecie Witolda Wielkiego (UWW). Dodano, że rekrutację na polską filologię poprowadzi UWW, który przejmie wykładowców i programy studiów. Rektor UWW Juozas Augutis zapewniał, że obecni studenci polonistyki nie będą musieli przenosić się do Kowna i zakończą naukę w Wilnie. Nie był w stanie udzielić jednak konkretnych informacji ws. rekrutacji na 1 rok pedagogiki w języku polskim. Augutis mówił, że w następnym roku akademickim może pojawić się w ofercie uczelni nauczanie nauczycieli polonistów jako podstawowy kierunek nauczania, na Akademii Oświaty UWW w Kownie.

Jak się okazuje, Kowieński Uniwersytet Witolda Wielkiego filia w Wilnie uruchamia bezpłatne studia polonistyczne z możliwością równoległego studiowania anglistyki. Jest to efekt starań Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, szczególnie posła na Sejm RL Jarosława Narkiewicza. Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej informuje, że choć jednostka ta weszła w skład UWW w Kownie, to filologia polska ze specjalnością nauczycielką nadal będzie wykładana w filii w Wilnie.

Program studiów jest oparty na podstawie polonistyki byłego Uniwersytetu Edukologicznego w Wilnie. We wtorek ogłoszono nabór na specjalność „Pedagogika języka polskiego” z opcją wybrania pedagogiki języka angielskiego. Po ukończeniu studiów studenci zdobędą specjalność nauczyciela języka polskiego oraz angielskiego.

Studiować można bezpłatnie, przy czym Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej zachęca do zgłaszania się na studia niefinansowane przez państwo litewskie. Wówczas nauka jest w całości pokrywana przez instytucje wspierające z Polski.

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY