Zbliża się 75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. histmag.org

11 lipca 2018 roku mija 75. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, będącej apogeum ukraińskiego ludobójstwa Polaków i obywateli polskich innych narodowości. Ludobójstwo tego w latach 1939 – 1947 na Kresach Wschodnich II RP oraz na Lubelszczyźnie i obecnym Podkarpaciu dokonali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien i innych ukraińskich formacji kolaborujących z niemiecką Trzecią Rzeszą.

Jak w ubiegłym roku, tak i teraz wydarzenie centralne w Warszawie przygotuje Ogólnopolski Komitet Społeczny. Planowane są cykle prelekcji i konferencji popularno-naukowych. Niektóre z nich mają być połączone z 250 rocznicą zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu i 100 rocznicą wybuchu powstania Orląt Lwowskich i Przemyskich.

Wydarzenia, które się już odbyły

Niedziela, 18 lutego – Niechlów (Dolny Śląsk) – upamiętnienie pomordowanych mieszkańców Ludwikówki k. Bursztyna w woj. Stanisławowskim.

Niedziela, 25 lutego, g. 15.00 – Kraków – 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Z tej okazji w kościele ojców kapucynów została odprawiona uroczysta Eucharystia.

Środa, 28 lutego, g. 10.00 – Kraków – 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej w kościele ojców kapucynów (uroczystość dla szkół).

Wtorek – piątek, 27 lutego – 2 marca – Poznań i Wielkopolska – Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe zorganizowało cykl prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o ukraińskim ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich II RP z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Niedziela, 4 marca, g. 13.00 – Babice, gm. Baborów (Opolszczyzna) – uroczystości upamiętniające zamordowanych przez Ukraińców z pułku policyjnego SS Galizien mieszkańców Huty Pieniackiej na Ziemi Tarnopolskiej.

Poniedziałek, 5 marca – Opole, WBP – „Zdrada i bunt. Od Brześcia i Rarańczy do Kaniowa” – prezentacja Tomasz Kuba Kozłowski

Wtorek, 6 marca, g. 10.30 – Łask – Uniwersytet Trzeciego Wieku – sala widowiskowego Domu Kultury, ul. Narutowicza 11 – prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „100. rocznica Orląt Lwowskich i 75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu”

Niedziela, 11 marca, g. 15.00 – Przemyśl – Mszę Św. i uroczystości za pomordowanych w Hucie Pieniackiej i Korościatynie w Kościele Św. Trójcy w Przemyślu.

Poniedziałek, 12 marca – Przemyśl – Muzeum Narodowym – spotkanie z Tomasz Kuba Kozłowski. Temat: Zagłada Janowej Doliny przez UPA w 1943 r.

Sobota – Niedziela, 10 – 11 marca – Stavanger w Norwegii – prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dla Polonii o Kresach Wschodnich w czasie I i II wojny światowej.

Od kwietnia do grudnia br. odbędą się też upamiętnienia w innych częściach Polski, których organizacji podjęły się lokalne stowarzyszenia i środowiska.

Poniedziałek, 9 kwietnia, godz. 11.00 – Kraków – Kaplica na Cmentarzu Rakowickim – msza św. za pomordowanych Polaków w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 75. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Następnie uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Ofiar Komunizmu.

W kwietniu i w maju odbyły się w wielu miastach prelekcje ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Niedziela, 22 kwietnia, g. 11.00 – Borownica (gmina Bircza) – uroczystości pod pomnikiem ofiar UPA i msza św. w kościele.

17 – 18 maja, „ O tym trzeba pamiętać” – Lekcja historii dla młodzieży szkolnej – Przemilczane ludobójstwo dokonane przez bandy UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Spotkanie z Mirosław Kowzan, autorem książki „Krzyż na Perczynie” . 75 rocznica spalenia Perczyna.

Piątek, 18 maja, godz. 17:30 w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Chodzieży odbyła się msza za zmarłych mieszkańców Perczyna koło Dubna na Wołyniu pomordowanych 18 maja 1943 r. przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN, godz. 19:00 – spotkanie Kresowian i osób zainteresowanych na cmentarzu w Chodzieży przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze w dowód pamięci pomordowanym przez bandy UPA-OUN.

W tym samym dniu w Krakowie odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Kresowego dla dzieci i młodzieży.

Poniedziałek, 28 maja – Rabka – cykl prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dla uczniów szkół średnich i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sobota, 2 czerwca – Kędzierzyn-Koźle – Dni Kultury Kresowe

Czwartek – Piątek, 7 – 8 czerwca – Prabuty – X Konferencja Świat Kresów.

Niedziela, 10 czerwca – Zamość – poświęcenie pomnika i msza św. w kościele garnizonowym.

Wydarzenia planowane

Sobota i niedziela, 16 i 17 czerwca – Londyn – upamiętnienie ludobójstwa na Kresach. Organizator – Polonia w Anglii.

Piątek – Sobota, 22 – 23 czerwca – Lublin – konferencja naukowa.

Niedziela, 1 lipca – Jasna Góra – Pielgrzymka i Zjazd Kresowian.

Sobota, 7 lipca – Prabuty – IV Rajd Pamięci Kresowian. Zielona Góra – msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa i uroczystości pod tablicą upamiętniającą ukraińskie zbrodnie. Warszawa – konferencja popularno-naukowa.

Niedziela, 8 lipca – Warszawa – Centralne Uroczystości Społeczne przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Marsz Pamięci i Msza św. w katedrze polowej. Tego samego dnia w Dzierżoniowie uroczystości organizowane przez @StowarzyszenieKresowian w Dzierżoniowie

Środa, 11 lipca – Warszawa – uroczystości państwowe pod pomnikiem na Skwerze Wołyńskim.

W tym samym czasie w Lublinie planowane jest odsłonięcie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu a w Pabianicach uroczystości pod tablicą pamiątkową na zewnętrznej ścianie kaplicy na cmentarzu.

Ostatni dzień obchodów, niedziela, 15 lipca – uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu przy Pomniku Wołyńskim w Chełmie i w Gdańsku.

źródło: facebook / isakowicz.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY