Polscy biskupi znów potępiają nacjonalizm

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ episkopat.pl

– Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem, zamazującym różnice między poszczególnymi narodami – piszą polscy biskupi w liście do Polonii i Polaków za granicą. List ma związek ze zbliżającą się uroczystością NMP Królowej Polski oraz ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

2 maja obchodzić będziemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W minioną niedzielę w kościołach polonijnych na całym świecie odczytany został list Konferencji Episkopatu Polski. To, co zwraca uwagę w tym piśmie to, nie pierwsze już, odcięcie się biskupów od nacjonalizmu.

Kard. Marx nie chce krzyża w bawarskich urzędach: Decyzja wywołuje niepokoje i dzieli społeczeństwo

Na początku listu KEP przypomina historię święta NMP Królowej Polski. – W historii polskiej emigracji wielką rolę odegrał kult cudownego obrazu Jasnogórskiej Pani i Królowej. Z tym wizerunkiem nasi rodacy udawali się w dalekie strony. W tej drogiej sercu Ikonie zabierali ze sobą ukochaną Polskę i wszystkich sobie bliskich – piszą biskupi.

Pasterze polskiego Kościoła zachęcają też Polaków za granicą do pogłębiania wiary. – Odpowiadając na apel Maryi, zbliżajcie się do Jezusa i trwajcie z Nim w przyjacielskiej zażyłości przez osobistą i  odmawianą w rodzinie modlitwę, przez lekturę i uważne słuchanie słowa Bożego, przez sakramenty święte, szczególnie systematyczną spowiedź i regularne uczęszczanie na Mszę świętą – czytamy w liście.

Biskupi namawiają także do solidarności między rodakami żyjącymi poza granicami kraju. – Prosimy Was, abyście byli solidarni z naszymi rodakami, zmagającymi się z ciężarem choroby, samotności, ubóstwa i bezdomności. W środowiskach polonijnych i we współpracy z lokalnymi instytucjami starajcie się wypracować metody systematycznej i skutecznej pomocy – napisali.

Episkopat odnosi się też do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W liście przypomniany został wkład Polonii w polskie dziedzictwo kulturowe. – Obchodząc 100. rocznicę odzyskania niepodległości, pragniemy pamięcią i modlitwą ogarnąć wszystkich, którzy żyjąc z daleka od rodzinnego kraju budowali niepodległość Polski. Z wdzięcznością wspominamy rodaków, którzy zarówno marzenie o wolnej Ojczyźnie, jak i narodowe tradycje przekazali kolejnym pokoleniom przez świadectwo życia, a także przez literaturę, muzykę i sztukę. W ten sposób Polonia przyczyniła się w znacznym stopniu najpierw do odzyskania niepodległości przez Polskę, a następnie – mimo zniewolenia przez totalitarne systemy nazizmu i komunizmu – do zachowania duchowej wolności Polaków – stwierdzili hierarchowie.

Na koniec biskupi potępiają zarówno nacjonalizm (przeciwstawiając go patriotyzmowi), jak i internacjonalizm. – Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem, zamazującym różnice między poszczególnymi narodami. Dowodem patriotyzmu jest  również gotowość do pojednania i współpracy w środowiskach polonijnych, pomimo różnic ideowych, politycznych, historycznych czy osobowościowych – czytamy.

To kolejny dokument Konferencji Episkopatu Polski, w którym biskupi krytycznie odnoszą się do nacjonalizmu. Podobne stwierdzenia znalazły się w piśmie pt. ,,Chrześcijański kształt patriotyzmu” opublikowanym w kwietniu 2017 r. Jak się to ma do słów Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: ,,Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu”?

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY