Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie rozstrzelanych zostało siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. ta data obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego ze Zrzeszenia WiN, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych organizacji, którzy stanęli do walki z komunistycznym reżimem. Ich liczbę szacuje się na 120-180 tys. osób. Ostatnim z tych, którzy walczyli z komunistami był sierż. Józef Franczak ps. Lalek, zamordowany w październiku 1963 r.

Centralne obchody będą dziś miały miejsce w Warszawie. O 18 odbędą się uroczystści przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda oraz inni przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Następnie z placu Piłsudskiego do Archikatedry Św. Jana  przejdzie Marsz Pamięci. Tam zostanie odprawiona Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych.

Kielce uczczą Wyklętych po raz kolejny [WYDARZENIE]

 

W tych dniach w całym kraju ma miejsce wiele inicjatyw upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych. Wiele z nich podejmowanych jest przez środowiska narodowe. W Warszawie Stowarzyszenie ,Marsz Niepodległości”, Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolska organizują Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie się on o 19 przy budynku dawnego więzienia na ul. Rakowieckiej.

W najbliższą niedzielę będzie miała miejsce szósta edycja biegu pod hasłem ,,Tropem Wilczym”upamiętniającego żołnierzy drugiej konspiracji. Wydarzenie odbędzie się w prawie 300 miastach w kraju i za granicą.

Zobacz też.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY