Kneset reaguje na ustawę o IPN – będą poprawki do dwóch izraelskich ustaw

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Ks. Zbigniew Wielgosz

Jerozolima reaguje na ustawę o IPN. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do projektu izraelskiego aktu prawnego, który ma być reakcją na nowelizację polskiej ustawy. Jednocześnie Izrael kontynuuje rozmowy z polskimi władzami odnośnie nowelizacji.

Projekt popiera 80 ze 120 członków parlamentu w Jerozolimie ma sprowadzać się do dwóch poprawek. Pierwsza z nich dotyczy ustawy z 1986 r. o zakazie negowania Holokaustu. Obecnie kluczowy przepis głosi – kto na piśmie bądź ustnie zaprzecza lub pomniejsza przestępstwa z czasów reżimu nazistowskiego, będące zbrodniami przeciwko narodowi żydowskiemu lub przeciwko ludzkości, z zamiarem obrony sprawców tych czynów, wyrażenia im poparcia lub identyfikacji z nimi, podlega karze więzienia do lat pięciu. Pojawiła się propozycja, aby po słowach przestępstwa z czasów reżimu nazistowskiego uściślić frazą popełnione przez nazistów oraz ich pomocników.

Kolejna poprawka dotyczy ustawy z 1972 r. o pomocy prawnej, która zapewnia bezpłatne wsparcie określonym kategoriom obywateli w określonych sprawach. Inicjatorzy projektu proponują, aby dodać dwie nowych kategorii uprawnionych do takiej pomocy. Przede wszystkim Ocalonych z Holokaustu, którzy złożyli świadectwo zgodne z ustawą z 1950 r. o nazistach i ich kolaborantach lub z ustawą z 1986 r. o zakazie negowania Holokaustu.  Po drugie – osób zajmujących się zawodowo badaniem i popularyzacją wiedzy o Holokauście, których czyny doprowadzą do postawienia przed sądami Izraela lub państwa obcego.

Izrael nie ukrywa, że katalizatorem jest nowelizacja ustawy o IPN. Inicjatorzy pomysłu zmiany dwóch ustaw jasno stwierdzają, że to kontrowersyjne przepisy przyjęte przez Polski parlament były bodźcem do poprawek.

Inicjatorami poprawek są – lewicowy poseł Unii Syjonistycznej Jicchak Szmuli, ortodoks z Domu Żydowskiego Becalel Smotricz, Robert Iłatow z reprezentującego rosyjskojęzycznych Żydów Naszego Domu Izrael, Nurit Koren z prawicowego Likudu, dominującego stronnictwa w pięciopartyjnej koalicji, oraz lewicowy populista Ja’ir Lapid, lider opozycyjnego ugrupowania Jest Przyszłość. Tweet tego ostatniego o “polskich obozach zagłady” rozpętał burzę, która przetoczyła się przez media społecznościowych

wiadomosci.dziennik.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY