W 2022 roku wystartuje pierwsza polska rakieta suborbitalna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
SpaceForest rakieta suborbitalna

/ fot. T. Arai/University of Tokyo / CC BY 2.0

Zespół SpaceForest z Gdyni zbuduje pierwszą polską rakietę suborbitalną, która ma wynosić w kosmos ładunki o wadze do 50 kg.

Projekt Suborbital Inexpensive Rocket (SIR) zakłada budowę rakiety, która będzie w stanie przenosić na wysokość 150 km małe satelity. SpaceForest chce, by ich rakieta była jak najtańsza w eksploatacji. Firma otrzymała finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rakieta będzie wyposażona w system kontroli i sterowania lotu oraz sterowany spadochron, który pozwoli na bezpieczne odzyskiwanie całej rakiety. Do napędu SIR zostanie użyty hybrydowy silnik rakietowy, w którym paliwem będzie parafina modyfikowana, a utleniaczem podtlenek azotu.

To nie pierwsze projekty kosmiczne gdańskiej firmy. W 2016 r. jej inżynierowie rozpoczęli współpracę ze szwedzkim RUAG Space w ramach projektu badania księżyców Jowisza.

Pomorze jest mocno rozwiniętym obszarem w Polsce pod względem technologii kosmicznych – Trójmiasto staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie polskiego sektora kosmicznego – mówi Wojciech Drewczyński z funduszu Black Pearls. Gdańsk może stać się miejscem  lokalizacji dla ESA BIC, czyli inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Przykładem innych inicjatyw z dziedziny technologii kosmicznych może być Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która ruszyła z projektem Space3ac Intermodal Transportation. Space3ac wspiera młode firmy pracujące z technologiami satelitarnymi. Do projektu zgłosiło się prawie 170 zespołów, a jego parterami zostały firmy takiej jak Lotos czy trójmiejskie porty.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY