Nie żyje pilot bitwy o Anglię, który został wybrany symbolem Royal Air Force. Franciszek Kornicki żył niemal 101 lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. telegraph.co.uk

Zmarł pułkownik Franciszek Kornicki, dowódca polskiego Dywizjonu 308. We wrześniu tego roku zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika “The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.

W dniu 17.11.2017r. na Sesji Rady Gminy Mircze Radni, Wójt Gminy Mircze Marta Małyszek oraz sołtysi minutą ciszy uczcili pamięć legendarnego dowódcy polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej ppłk Franciszka Kornickiego, który zmarł 16 listopada 2017 roku – napisano na Facebooku.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. w internetowym głosowaniu nasz rodak wygrał liczbą 324 700 głosów plebiscyt na pilota, który będzie symbolem 100-lecia brytyjskich sił powietrznych RAF. Zdeklasował całkowicie brytyjską konkurencję.

Jestem bardzo zaskoczony i nawet trochę oszołomiony tą wiadomością. Byłem tylko jednym z wielu i znałem sporo lepszych ode mnie lotników – tak wrześniu skomentował  Franciszek Kornicki. Następny w kolejności sir Douglas Bader dostał tylko 6300 głosów. Pełne wyniki głosowania publikuje brytyjski Telegraph.

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF.

Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii. Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany naturalnej wielkości pomnikiem, który stanie na londyńskiej wystawie 100-lecia RAF. Franciszek Kornicki był ostatnim z żyjących legendarnych pilotów Royal Air Force. W tym roku skończył 100 lat.

Na filmie poniżej opowiada o nim jego syn Richard, przewodniczący komitetu upamiętnienia Polskich Sił Lotniczych w Wielkiej Brytanii.

rmf24.pl/telewizjarepublika.pl/wolnosc24.pl/medianarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY