Likwidowanie budynków po zabytkowych kościołach jest w Europie Zachodniej na porządku dziennym. Jednak w holenderski Utrechcie udało się przywrócić dla celów religijnych prawdziwą perłę architektury neogotyckiej. Kościół pw. św. Wilibrorda został właśnie wykupiony przez Bractwo Św. Piusa X.
Kościół pw. św. Wilibrorda został zbudowany w latach 70. XIX wieku, przy okazji ponownego ustanowienia katolickiej hierarchii w Holandii. Umiejscowiony w historycznym centrum Utrechtu, stanowi jeden z ukrytych skarbów miasta, a także jeden z najpiękniejszych kościołów w tym kraju. Bogato zdobiony i zachowany w doskonałym stanie, po świetnej renowacji wnętrz, budynek w wyjątkowy sposób prezentuje ducha sztuki średniowiecznej sprzed okresu kalwińskiego ikonoklazmu. Potężne organy, zbudowane przez Michała Maarschalkerweerda, stanowią dodatkową ozdobę kościoła.
Niewiele brakowało, żeby w latach 60. XX wieku zburzono tę perłę architektury, jednak na szczęście świątynia została zaliczona w poczet zabytków i desygnowana jako pilotażowy projekt konserwacji europejskiego dziedzictwa architektonicznego.
Holandia. Bractwo św. Piusa X odkupiło zabytkowy neogotycki kościół św Wilibrorda w Utrechcie. Ceremonia rekoncyliacji kościoła 12 listopada pic.twitter.com/v4THsdFnFK
— Adam Gwiazda (@delestoile) 9 października 2017
Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X dokonało właśnie zakupu kościoła pw. św. Wilibrorda i planuje odprawiać w nim Msze św. w każdą niedzielę o godz. 17. Aby podkreślić rangę tego wydarzenia, 12 listopada 2017 r. o 10.30 odbędą się ceremonie pojednania i błogosławieństwa kościoła, po których nastąpi Msza św. pontyfikalna celebrowana przez przełożonego generalnego Bractwa, bp. Bernarda Fellaya.
Ceremonia pojednania kościoła jest wymagana w związku z tym, że poprzedni zarządca w celu zapewnienia środków na utrzymanie gmachu organizował w nim różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, jedne akceptowalne, jak np. koncerty, inne zaś zupełnie nieodpowiadające godności miejsca. Błogosławieństwo świątyni jest z kolei potrzebne, ponieważ została ona zdesakralizowana, gdy diecezja zdecydowała o wystawieniu budynku na sprzedaż.