Prezydent Duda: trzeba napisać nową konstytucję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Trzeba napisać nową konstytucję, mamy teraz dobry czas, żeby to zrobić – mówi w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” prezydent Andrzej Duda. Opowiada się za zapisaniem w niej systemu prezydenckiego. Zapewnia też, że “nie ma żadnej wojny na górze, jest różnica w paru kwestiach”.

Trzeba napisać nową konstytucję, mamy teraz dobry czas, żeby to zrobić, sprzyja temu choćby atmosfera związana ze stuleciem niepodległości. Jest okazja, żeby spytać Polaków, jakiego chcą ustroju. Konstytucja z 1997 r. ma wiele niedostatków. Pokazała to nawet wstępna dyskusja nad moją reformą sądów. Okazało się, że według PiS nie mogę wyznaczyć członków KRS, o ile dojdzie do pata. A przecież jestem według innego konstytucyjnego przepisu “gwarantem ciągłości władzy państwowej”. Widzę tu sprzeczność. Te niedoskonałości warto poprawić. Ale ja stawiam problem bardziej zasadniczo. Jeśli prezydent wybierany w wyborach powszechnych, to silniejszy, zwłaszcza o uprawnienia związane z polityką zagraniczną. Albo system kanclerski, ale wtedy prezydenta powinien wybierać parlament – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Duda odniósł się do zaproponowanego przez siebie referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji. Dopytywany o szczegóły, w jaki sposób miałoby ono przebiegać, prezydent odpowiedział: Pracujemy nad pytaniami, jeżdżąc po kraju, rozmawiając z różnymi środowiskami. Kluczowe, ustrojowe kwestie zostaną ujęte w pytania, na które Polacy odpowiedzą w referendum

Prezydent pytany, czy ewentualna słaba frekwencja w referendum nie będzie jego porażką, odpowiedział: Niska frekwencja będzie dla mnie informacją, że Polacy nie chcą zmian w konstytucji. I trzeba ich wybór również uszanować, choć ja osobiście uważam, że powinna powstać nowa ustawa zasadnicza.

pap.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY