Kolejne kroki rządu w walce z smogiem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Przedstawiciel rządu, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ogłosił, że zysk z sprzedaży torebek foliowych zostanie przekazany na dopłaty do zakupu energooszczędnych pieców. 

Przed tygodniem sejm znowelizował ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadkami opakowaniowymi. Ustanawił przy tym opłatę za jednorazowe torebki foliowe. Od teraz nie będą mogły być bezpłatne, a ich cenę ustanowi ministerstwo środowiska w drodze rozporządzenia. Z jednoznacznym zaznaczeniem, że nie będą mogły przekraczać jednej złotówki. Resort zapowiedział, że prawdopodobnie wyniesie ona 20 groszy. Powyższe zmiany mają na celu przystosowanie polskiego prawa do unijnych dyrektyw.

Wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kwoty uzyskane w wyniku podwyższenia opłat zostaną przekazane na dopłaty dla najuboższych Polaków. Mają one służyć do wymiany pieców na mniej szkodzące środowisku, ocieplanie budynków, oraz lepszej jakości węgiel. Oczywiście zaznaczył, że nie będzie to jedyne źródło finansowania walki z smogiem. W budżecie przewidziana będzie specjalna pula na ten cel.

Warte odnotowania jest, że konferencja odbyła się przed rozpoczęciem sezony grzewczego, a nie w okresie najbardziej zagrożonym pojawieniem się smogu (grudzień/styczeń). Już na początku roku minister w 14.punktowym programie “Czyste Powietrze” wprowadził nowe standardy dla kotłów węglowych. Wejdą one w życie 1 października tego roku. Przygotowane pod obrady sejmu są również kolejne ustawy celowe.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY