Bohaterowie uhonorowani. Będzie rondo Brygady Świętokrzyskiej NSZ w Kielcach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ bip.kielce.eu

Kieleccy radni zadecydowali o nadaniu imienia Brygady Świętokrzyskiej NSZ jednemu z rond. Nie obyło się bez burzliwej dyskusji. 

Tę nazwę zaproponowała kielecka Delegatura IPN. Sprawa od początku budziła sprzeciw środowisk lewicowych. Protestował m.in. historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Jerzy Szczepański. Wtórowali mu niektórzy kieleccy radni.

Dyskusja podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta wzbudziła wiele emocji. Przeciwko nadaniu rondu imienia Brygady sprzeciwiali się politycy PO i SLD. – Niektórzy mówią o tym, że w czasie gdy cała Europa walczyła, wtedy Brygada Świętokrzyska postanowiła współpracować z hitlerowcami. Ma zasługi z walki partyzanckiej, natomiast końcówka jej działalności nie powinna napawać dumą mieszkańców tej ziemi – mówił Marcin Chłodnicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Natomiast radna Platformy Agata Wojda oskarżyła inicjatorów projektu uchwały o prowokację – Mam wrażenie, że tak jak w przypadku Łupaszki, to są działania prowokacyjne. Moim zdaniem IPN nie uprawia polityki historycznej, tylko politykę, której narzędziem jest historia – stwierdziła.

Innego zdania był radny Piotr Kisiel z PiS, który przypomniał zasługi dowódcy Brygady płk. Antoniego Szackiego ,,Bohuna” i fakt, że jej żołnierze zostali wzięci w obronę przez aliantów zachodnich. Swoich przedmówców oskarżył o powielanie komunistycznej propagandy. – Wyrok w tej sprawie już zapadł. Amerykanie doskonale wiedzieli kto współpracował z Niemcami. Nie wydali Brygady Świętokrzyskiej sowietom. Jeśli wtedy ich uniewinniono, to dlaczego dziś ich oskarżacie? – pytał radny.

Ostatecznie uchwała została przegłosowana. 16 osób było za, 5 przeciw, 2 się wstrzymało.

Do sprawy odniosła się też obecna na sali dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. – Uważam, że w Polsce dzisiaj obok siebie funkcjonują trzy środowiska. Jedno to postkomuniści, drugie to aparat represji z czasów PRL, a trzecie to środowisko kombatantów i osób walczących z komunizmem. Ten konglomerat postaw to pokłosie totalitaryzmu, a powinny nas łączyć takie wartości jak naród i ojczyzna. Niemniej cieszę się, że uhonorowaliście państwo Brygadę Świętokrzyską. Ta formacja zyskuje na godne upamiętnienie  – powiedziała.

Uchwałę Rady Miasta skomentował również Filip Bator, koordynator Brygady Świętokrzyskiej ONR – Jest to bardzo dobra decyzja. Szkoda tylko, że Brygada czekała na uhonorowanie tak wiele lat. Mam nadzieję, że dzisiejsza uchwała przyczyni się do poszerzenia wśród mieszkańców Kielc wiedzy o naszych bohaterach – stwierdził w rozmowie z Mediami Narodowymi.

Imię Brygady Świętokrzyskiej otrzyma rondo w zachodniej części Kielc. Inne decyzje jakie podjęli dziś kieleccy radni to nadanie rondom nazw: prezydenta Kazimierza Sabatta, Pamięci Męczeństwa Kresowian, mjr. Ignacego Skowrona, płk. Jana Zientarskiego, Cichociemnych – Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jedna z nowych ulic będzie się nazywać Uniwersytecka, a inna nosić będzie imię Edwarda Taylora. Był to kielczanin, wybitny ekonomista, działacz organizacji narodowych, współpracownik Romana Dmowskiego.

onet.pl/medianarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY