Donald Tusk wydał „oświadczenie ws. sytuacji w Polsce”. Mocne słowa szefa Rady Europejskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons/Mateusz Włodarczyk

Donald Tusk, były premier naszego kraju oraz szef Rady Europejskiej, opublikował na Facebooku „oświadczenie ws. sytuacji w Polsce”. Apeluje w nim do Andrzeja Dudy o spotkanie. Używa również mocnych słów nt. obecności Polski w europejskich strukturach.

Moje oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie. Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu ostatnie jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas – w sensie politycznym – w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Pan Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – pisze Donald Tusk.

Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno – tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punktu widzenia polskich obywateli, decyzji – dodaje.

Zdaniem Tuska reforma sądownictwa, którą przeforsował PiS „zrujnuje  i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji„. Szef Rady Europejskiej apeluje o znalezienie rozwiązania, które zaakceptuje większość społeczeństwa i które nie będzie budzić tak skrajnych emocji. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele. Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie – pisze były premier.

Tusk chciał spotkania z prezydentem Dudą

Wczoraj portal 3000Polityka poinformował, że szef RE Donald Tusk zabiegał o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Informacje te potwierdził także w rozmowie z portalem szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Wpłynęła prośba o spotkanie. Prezydent polecił przekazać przewodniczącemu Tuskowi, że jego zdaniem nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej, niezależnie zresztą od tego, kto sprawuje tę funkcję – powiedział Szczerski.

Propozycja spotkania miała związek z narastającym napięciem politycznym w kraju. Przypomnijmy, że głos w tej sprawie zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zapowiedział on interwencję związaną ze zmianami PiS w wymiarze sprawiedliwości.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY