Przedsiębiorczy jak Polak – czyli polskie firmy w światowej czołówce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. e-Szczuczyn

Wielu ludzi w naszym kraju bezrefleksyjnie zachwyca się wszystkim co płynie do nas z zachodu. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w kulturze, sztuce, muzyce jak i w gospodarce. Made in Germany „musi” być lepsze niż Made in Poland. Czy aby na pewno? Polak przecież także potrafi i często robi to lepiej niż inni.

W tym tygodniu, w przeglądzie polskich firm, które odniosły sukces na rynku krajowym i rynkach zagranicznych, wybrałem przedsiębiorstwo z branży spożywczej. Po opisaniu wcześniej historii i obecnej sytuacji firm Solaris i Fakro, dziś zamierzam zaprezentować spółdzielnię mleczarską. Oczywiście zachęcam także do śledzenia Mediów Narodowych, komentowania artykułów, udostępniania ich na Facebooku czy po prostu polecania znajomym i rodzinie.

SM Mlekpol to największa i najnowocześniej zarządzana spółdzielnia mleczarska w Polsce. Należy ona również do dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie i jest eksporterem produktów mlecznych do wielu krajów Ameryki Południowej, Azji, Europy i krajów Dalekiego Wschodu. Co roku skupuje i przerabia ponad 1,2 miliarda litrów mleka, co stanowi ponad 14% skupu tego surowca w Polsce. Mleko dostarcza do zakładów ok. 14 tys. rolników – członków spółdzielni, a nad procesami produkcji i sprzedaży czuwa ponad 2.300 pracowników. Firma posiada także wiele nagród, certyfikatów i wyróżnień.

Historia Mlekpolu sięga początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Spółdzielnia została założona w Grajewie. Od początku celem była produkcja najlepszych na rynku produktów z polskiego mleka. Dynamiczny rozwój firmy nastąpił w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Stworzono znane marki produktów m.in.  “Łaciate”, “Milko” i “Mazurski Smak”, które stały się bardzo popularne w całej Polsce. Niewątpliwym sukcesem okazało się właśnie mleko i jego zdecydowanie większa od konkurencji rozpoznawalność wśród tego typu produktów innych marek w Polsce. SM Mlekpol rozrastała się, przyłączając lokalne zakłady z tej samej branży.

Produkty firmy powstają w 12 nowoczesnych i wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. W ciągu blisko 20 lat do macierzystego zakładu w Grajewie dołączyły kolejne z Kolna, Mrągowa, Sejn, Zambrowa, Augustowa, Bydgoszczy, Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Radomia, Zwolenia, Gorzowa Wielkopolskiego i Suwałk. Jako pierwszy podmiot w Polsce, w 2015 roku, spółdzielnia ta przekroczyła granicę 1,5 miliarda litrów skupionego mleka. W przeliczeniu daje to 5 milionów litrów dziennie, od ponad 11 000 producentów.

Zasięg i możliwości produkcyjne pozwoliły wypracować ponad 40% udział w krajowym rynku mleka UHT. SM Mlekpol prowadzi inwestycje w zakresie ciągłego unowocześniania technologii i środków produkcji oraz dba o potencjał ludzki. Nagrodą za tę działalność jest otrzymany w 2009 r. tytuł „Solidny Pracodawca Podlasia”. W 2014r. spółdzielnia zatrudniała ponad 2200 osób co pozwoliło uzyskać tytuł Największego Pracodawcy Podlasia.

Ponad 30% wyrobów firmy jest eksportowanych do krajów Ameryki Południowej, Azji i Europy. Zagraniczni odbiorcy doceniają jakość produktów oraz stabilność współpracy polskiego partnera.

SM Mlekpol była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Otrzymała m.in. dwa złote medale w prestiżowym konkursie Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Food w 2015 roku za Maślankę Mrągowską i serek Rolmlecz. Mleko Łaciate z kolei zostało nagrodzone tytułem „Ulubionej Marki 2015″ i Hitu Handlu. Rok później zdobyło również „Złoty paragon”, a jego wersja Łaciate Junior 3,8% została wybrana „Przebojem FMCG”. Jogurt Grecki Mlekpol i śmietanka Łaciata 36% zyskały miano Najlepszego Produktu 2016.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol uczestniczy także w programie „Policz się z cukrzycą”, angażuje się w akcje „Mleko z klasą” i „Doskonałe Mleko w Szkole”. Promuje picie mleka w ramach edukacji z zakresu zdrowego żywienia dzieci i młodzieży.

Mlekpol jest niewątpliwie przykładem dobrze działającego polskiego przedsiębiorstwa. Odnosi sukcesy w kraju i za granicą. Firma funkcjonuje na zasadzie spółdzielczości, co jest ciekawym sposobem oddolnej aktywizacji społeczeństwa. Przyczynia się to do wzrostu świadomości ekonomicznej oraz odpowiedzialności za prowadzoną wspólnie działalność, uczy przedsiębiorczości i zachęca do współpracy z drugą osobą. SM Mlekpol może więc być pewnego rodzaju wzorem, zachętą czy po prostu przykładem pomysłu na biznes, który sprawi, że kolejne artykuły będą już powstawać na temat Państwa działalności gospodarczych prowadzonych z korzyścią dla siebie i całego kraju.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY