Zmiany w programie 500 plus

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzisiaj Sejm przyjął zmiany w programie 500 plus. Posłowie, bez poprawek, zgodzili się na nowelizację ustawy. Za nowelizacją opowiedziało się w piątek 269 posłów, 157 było przeciwnych, a 16 wstrzymało się od głosu.

Ustawa wprowadza zmiany w programie “Rodzina 500 plus” i ułatwia zakładanie żłobków. Nowelizacja wynika przede wszystkim z przeglądu wsparcia rodzin. Przegląd został przeprowadzony przez resort rodziny i pracy. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata z udziałem posłów opozycji. Opozycja zarzuciła rządowi, że program sprzyja tylko niektórym rodzinom, natomiast te najbiedniejsze nadal pozostają bez opieki i wsparcia finansowego.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/883246756573655040

Jak informuje Kancelaria Sejmu, zmiany w programie 500 plus uszczelniają program i gwarantują pobór świadczeń przez osoby uprawnione. Podstawowe zasady pobierania pozostają jednak takie same, a uchwalona zmiana ma zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, np. poprzez rozwiązanie stosunku pracy, a potem podpisywanie nowych umów z tym samym pracodawcą, ale na innych warunkach.

Zmiana ma również obejmować samotnych rodziców. Osoba, która deklaruje samotne wychowywanie potomka musi wykazać, że ma ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica (w przypadku jakichkolwiek wątpliwości gmina może wezwać osobę do osobistego złożenia wyjaśnień). Nowelizacja obejmuje również zakładanie i prowadzenie m.in. żłobków – na prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi zostanie przeznaczonych 250 milionów złotych (oznacza to zwiększenie rezerwy o 99 mln zł). Dodatkowe pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pracy. Środki są przewidziane na aktywizację zawodową osób, które rezygnują z pracy w związku z opieką nad dziećmi do lat 3.

Zmiany w programie 500 plus przewidują reformy w Karcie Dużej Rodziny. Ułatwienia mają dotyczyć rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Nowela wprowadza zmiany w poniższych ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny. Nowelizacja ma wejść w życie, z małymi wyjątkami, 1 sierpnia.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY